Povodí Moravy vyčíslilo škody způsobené zářijovými povodněmi na téměř 3 miliardy korun. Největší škody zaznamenalo na Šumpersku, kde se škody vyšplhaly na 2 miliardy korun. Tisková zpráva státního podniku také uvádí, že opravy poničené infrastruktury, včetně břehového opevnění koryt toků a konstrukcí vodních děl, budou trvat až do roku 2030.
„Celková výše škod dosahuje částky 2,99 miliardy korun. Nejvíce jsou poškozeny toky na Šumpersku, kde dosahují 2 mld. korun, tedy dvou třetin celkových škod. Jedná se o území od pramenných oblastí Jeseníků a Kralického Sněžníku až po Postřelmov,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Teď se začíná s projektovou přípravou. Podle Garguláka Povodí Moravy plánuje zahájit opravy příští rok. „Již od přelomu letošního a příštího roku bude zahájena projektová příprava na většině úsecích a v příštím roce plánujeme zahájit jejich opravy. V návaznosti na dokončení projektových prací a získání potřebných povolení budou postupně v následujících letech zahajovány stavební práce na dalších úsecích, kde bude nutné realizovat složitější a nákladnější řešení. Práce na odstraňování povodňových škod budou probíhat nejméně do konce roku 2030,“ dodal generální ředitel. Povodí Moravy stále při odstraňování škod spolupracuje se zástupci samospráv, správců dopravní a technické infrastruktury a také příslušnými orgány veřejné správy.
V Raškově protekla šest seti letá voda
Jeden z nejpoškozenějších úseků řeky Moravy je mezi Hanušovicemi a Rudou nad Moravou. Výrazně poničené je i povodí řeky Branné mezi Hanušovicemi a Jindřichovem. Povodeň v těchto místech dosahovala extrémních průtoku. „Například v Raškově řeka Morava dosáhla průtoku až šest seti leté vody, řeka Branná v Jindřichově více než stoleté vody,“ uvedla za Povodí Moravy Jana Kučerová.
Zabezpečovací práce se postupně promění v odstraňování škod. „Současně jsme se zaměřili na zajištění poškozených břehů v místech, kde nově vymletá koryta řek ohrožovala nemovitosti, silnice a infrastrukturu. Jednalo se například o Petříkov, Ostružnou, Jindřichov, Hanušovice, Bohdíkov, Loučnou nad Desnou, Rapotín, Šumperk a další. Zde jsme provedli a stále ještě provádíme i opevňování těchto úseků toků, aby byla provedena základní stabilizace poškozených úseků pro možný průchod vyšších průtoků a jarních vod,“ říká Gargulák. Povodí Moravy odhaduje, že zabezpečovací práce vyjdou minimálně na 55 milionů korun.