Letní kino Olomouc tak, jak jej znají současní návštěvníci, ve čtvrtek uzavírá provoz. Výběrové řízení totiž získal nový provozovatel, který chystá od začátku roku 2025 změny. Spolek pro Letní kino Olomouc – místo pro všechny, který řízení vyhrál, vede Milan Dzurjanik. Report zjišťoval, co s oblíbeným areálem na Pekární ulici v Olomouci bude dál.
„Komunitní zahrada tu nezůstane, nahradí ji relaxační zóna, rozdělení na tři části musí zůstat. V areálu tedy bude relaxační část, pak restaurační a kulturní,“ popisuje Milan Dzurjanik, předseda Spolku Letní kino Olomouc – místo pro všechny, který nás areálem na Pekární ulici provádí. Jsme tady den před posledním rozloučením s odcházejícími provozovateli Letního kina v Olomouci.
Současní provozovatelé se už v minulém roce zapojili do výběrového řízení o dlouhodobý pronájem areálu. Za cíl si kladli pokračovat v komunitním provozu a zároveň splnit podmínku majitele areálu – rekonstruovat a modernizovat prostor. „Bohužel, po zdlouhavém procesu rozhodování a několika úpravách podmínek jsme nakonec nebyli schopni splnit všechny požadavky od úředníků a hlavně památkářů. Výběrové řízení tak vyhrál jiný účastník,“ uvedli provozovatelé Letního kina Olomouc na Facebooku. To potvrzuje pro Report i Dzurjanik: „Ve výběrovém řízení byly dva subjekty a další dodatky řízení jsme už pak dokládali sami.“ Rada města Olomouce vybrala Spolek Letní kino Olomouc – místo pro všechny, který má provozovat areál po následujících 20 let.
Areál spolek přebere k 1. lednu nového roku. Pak by se mělo také začít s úpravami areálu. „Bavíme se o milionových částkách na rekonstrukci,“ vysvětluje Dzurjanik a popisuje budoucnost areálu. „Komunitní zahrada tu sice nezůstane, podium pro kulturní vyžití ale ano. Chtěli jsme jej o kousek posunout, ale zůstane kvůli památkářům na stejném místě.“
Ptám se, jaké plány má společnost přímo s letním kinem. „Dohodli jsme se s panem Vaculou, že o provoz se bude starat i nadále,“ říká Dzurjanik, zatímco do amfiteátru míříme. „Chtěli bychom tady mít důstojné toalety a areál by měl sloužit i pro další kulturní akce, ne jen pro projekce, když už tu je. Dovedu si tady představit i školní vystoupení.“ V letním kině mají navýšit také počet sedaček, z původních cca 500 míst bude zhruba 1200.
Dzurjanik je také členem představenstva skupiny Tavoretus, pod kterou spadá velkobystřický pivovar Tvarg. Jeho pivo se bude pak na Letňáku čepovat, restaurační zahrádku jako ve Velké Bystřici ale návštěvníci podle slov Milana Dzurjanika čekat nemají: „Kromě Tvargu se tu budou čepovat i jiná piva, jednou z podmínek výběrového řízení ale byla i podpora lokálních řemeslných pivovarů, kterou tím splníme.“
Dzurjanik mluví i o dalších gastronomických plánech. Zatímco nyní je možné na baru koupit brambůrky, tyčinky a v létě speciality z grilu, noví provozovatelé tady chtějí zavést prodej většíno občerstvení, jako jsou třeba velkobystřické tvargle.
Zajímá mě, jak to bude s chalupou, která má sice své kouzlo, podle hygieniků už ale nestačí. Dřevěný objekt by se měl zbourat. „Nejdřív ale musíme získat stavební povolení, a to bude nějakou dobu trvat,“ říká Milan Dzurjanik a ukazuje mně vizualizace. Podle předsedy Spolku Letní kino Olomouc – místo pro všechny se ovšem nejedná o skutečnou budoucí podobu místa. „Jisté ale je, že na další výstavbu budou použity recyklované materiály. To bylo také v podmínkách výběrového řízení,“ uzavírá.