Vojenské, lovecké, ale i sportovní nebo civilní palné zbraně. Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci odstartovala rozsáhlá výstava Příběhy palných zbraní. Návštěvníci uvidí mistrovská díla od 17. století po současnost. Výstava potrvá do poloviny září příštího roku.
„Na projektu jsme intenzívně pracovali několik let. Výstava je výsledkem dlouhodobé spolupráce naší instituce s kolegy z Východočeského muzea v Pardubicích. Díky jejich vstřícnosti se nám podařilo vytvořit unikátní ucelenou výstavní kolekci, kterou snad ocení nejen příznivci militarií, ale také široká veřejnost. Jsme přesvědčeni, že výstava dokáže zaujmout návštěvníky každého věku, a to i ty bez hlubší znalosti oboru,“ řekl historik a kurátor Karel Podolský z Vlastivědného muzea v Olomouci.
Podle spoluautora výstavy historika Jana Tetřeva z pardubického muzea by si lidé měli z výstavy odnést poznání, že zbraně k lidem patří. „Jsou ukázkou vrcholných řemeslných a technologických dovedností doby, v níž vznikaly. Ačkoliv je jejich hlavním účelem lov nebo boj, nemůžeme je přehlížet – jsou součástí historie.“
Výstava zdůrazňuje různorodost užití, funkce a vzhledu palných zbraní v průběhu staletí. Návštěvníci poznají proces výroby a řemeslného zpracování i uplatnění technologických novinek a zajímavostí při jejich vzniku. Ve vitrínách se objeví přes 300 exponátů, které tematicky doplní další sbírkové předměty. K vidění bude mimo jiné kolekce olomouckých hradebních pušek, terčovnice zdejších ostrostřelců, vzácné lovecké pušky či orientální zbraně.
Rozsáhlou expozici umístili muzejníci do sálu sv. Kláry. „Výstavní prostor je členěn na základě vzájemně barevně odlišených tematických celků, kterým dominují velkoformátové fotografie detailů jednotlivých zbraňových mechanismů. Tímto jednoduchým rozdělením provázíme návštěvníka vývojem palných zbraní. Myslím, že velké množství vystavených předmětů je tím silným motivem, který tuto výstavu definuje,“ okomentoval architekt sálu Radek Polívka.