Nový přírůstek v zoologické zahradě na Svatém Kopečku se tentokrát nenarodil v žádném z výběhů, ale přicestoval až z kanadské Zoo de Granba. Jde o samici levharta mandžuského, který má ve volné přírodě posledních sto jedinců. Nové samici by měl brzy dorazit také samec z Německa, se kterým by pak mohli utvořit chovný pár.
Poslední samice levharta mandžuského v olomoucké zoo uhynula v září kvůli rozsáhlému nádoru mléčné žlázy a dalším přidruženým chronickým potížím a vysokému věku. „Levharti se běžně dožívají kolem 16 let, ve svých 22 letech tedy patřila k levhartům, o nichž bychom mohli říct, že téměř zapomněli uhynout,“ přiblížila mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
“Před pár dny však přicestovala ze Zoo de Granby v Kanadě 3,5letá samice, naděje
v pokračování chovu. Prozatím pobývá v karanténě, která jí skončí 14. listopadu a trpělivý návštěvník ji bude moci spatřit ve výběhu Pavilonu levhartů. Z jejího dosavadního chování usuzujeme, že se nebude stranit lidí. Věříme, že k ní brzy přicestuje samec z Německa a vytvoří tak pospolu s ní nový chovný pár,” vysvětlila ošetřovatelka Kateřina Šteckerová.
Doposud se v Zoo Olomoouc podařilo odchovat 12 mláďat. “Přesun geneticky vzácného jedince z jiného kontinentu je velkým přínosem pro celý chov tohoto druhu v Evropě. Koordinátorka naší zoo poděkovala za zajištění nesnadného transportu zvířete. Doporučení k přesunu jsme dostali na základě dlouhodobé spolupráce EAZA a AZA. Spolupráce se zámořskou zoo v Granby je na velice dobré úrovni, kolegové nám poskytli všechny důležité informace včetně videosekvencí týkajících se veterinárního tréninku s tímto zvířetem. Budeme na jejich práci navazovat a už teď po krátké době je zřejmé, že si samice naše chovatele oblíbila,” uzavřela zooložka Ing. Jitka Vokurková.