Už 388 kamenů zmizelých připomíná židovské obyvatele v Olomouci. V úterý položili dalších 44 kamenů zástupci olomoucké židovské obce spolu s radními města. Kameny zmizelých neboli stolpersteine se pokládají ve městech na připomínku židovských obyvatel od roku 1993.
„Radnice tuto akci podporuje, protože je nutné nezapomínat na holocaust, stejně jako ho nezpochybňovat. Kameny připomínají konkrétní lidi, kteří zde žili své obyčejné životy a zmizeli. Připomínáme si tím jejich tragický osud a tragický omyl celých národů,“ řekl při pokládání stolpersteinů náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák (spOLečně).
V Olomouci se kameny zmizelých pokládají od roku 2011, kdy s myšlenkou přišel předseda místní židovské obce Petr Papoušek. „Shodou okolností první olomoucký stolperstein nesl jméno mého pradědečka Arnošta Beckmanna, který zahynul v Osvětimi,“ uvedl Papoušek. Kámen, či spíše betonová kostka s nápisem na horní mosazné desce, byl zasazen do chodníku před domem číslo 19 v Komenského ulici.
Původní myšlenka stolpersteine pochází z Kolína nad Rýnem. Aby uctil oběti holokaustu, položil pamětní kámen před dům, v němž nacisty zavražděný člověk naposled bydlel před deportací do koncentračního tábora, v roce 1993 německý umělec Gunter Demnig.
Olomouc si teď díky kamenům zmizelých připomíná méně než třetinu židovských obyvatel, kteří byli deportováni do koncentračních táborů, jak uvedl Petr Papoušek.