Vilém Burian proměnil vášeň pro sport a umění v unikátní koncept, který láká kreativce. Ateliér NopNog, za nímž stojí bývalý hokejista olomouckých Kohoutů, nabízí jedinečné zážitky v podobě kreativního malování pro všechny generace. Inspiraci čerpá z vlastních zkušeností i světových trendů a svým zákazníkům poskytuje prostor pro experimentování s barvami a technikami. Tyto zážitky je možné proměnit i ve vánoční dárek ve formě poukazu.
„Od půlky srpna mám spuštěné rezervace pro veřejnost a cítím, že se dostává ateliér do povědomí,“ vypráví Vilém Burian, majitel ateliéru NopNog. Pokud vám jméno připadá povědomé, nebude to náhoda. „Jsem docela akční člověk a sport mě dlouhé roky naplňoval a bavil. Ale s postupem času se člověk dostává do hokejového věku, kdy se začíná poohlížet po tom, co ho bude bavit a živit dál. Ze zábavy jsem si naťukl focení a zařídil jsem si ateliér. Focení jsem začal rozvíjet, ale postupně jsem začal zjišťovat, že komerční fotka není pro mě to pravé. Nejvíc mě baví vlastní fotografické projekty a nejlíp na cestách. A tak jsem tedy hledal další využití pro studio,“ říká bývalý extraligový hokejista.
Kde se vzal název NopNog?
„Název je adaptací na známou frázi No pain – No gain, vyměníte pár písmenek a máte No paint – No game, tedy bez malování není hra,“ popisuje lehkou přesmyčku majitel ateliéru s tím, že první frázi zná snad každý, kdo se pohyboval někdy ve sportovním odvětví.
„Lidé mohou tvořit několika licími technikami akrylovými barvami na plátno. Například vylívání barev z houpaček, další je fénování nebo lití barev z kádinek. Lidé někdy přijdou s vlastním nápadem, a tak se mu snažíme co nejvíc přiblížit. Baví mě s lidmi rozvíjet neotřelé nápady,“ popisuje Vilém Burian.
Každý, kdo si chce tento způsob malování vyzkoušet, má na výběr i z velkého počtu pláten o různých rozměrech. Je to právě kvůli variabilitě, zákazník, který se do ateliéru dostane třeba díky poukazu, má tedy spoustu možností pro tvoření. „Zákazník platí za hodinku v ateliéru, plátno a barvy. Je to pro lidi, kteří hledají nějaký originální zážitek. Teď je přesně ten čas, kdy lidé chodí pro poukazy, které mohou darovat pod stromeček,“ vysvětluje Vilém Burian, jak čas v ateliéru probíhá.
Pouring artu se nemusí bát ani malbou nepolíbení
„Inspiruju se hodně u umělců na internetu. Jsem samouk, všechno si musím otestovat sám, až pak to nabízím lidem,“ říká bývalý hokejista.
Že je tzv. pouring art pro každého, se přesvědčuje o chvíli později i malý Kryštof. Ten si přišel namalovat obraz, který chce darovat na Vánoce mamce. „Obraz bude viset v ložnici,“ vysvětluje Kryštof a Vilém se jej doptává, jaké barvy má maminka nejradši. Společně pak vybírají další, které se do kombinace hodí. „Rád bych, aby si lidé strávený čas v ateliéru co nejvíc užili a zároveň si vytvořili vlastní dílo, které jim bude doma dělat radost,“ popisuje majitel NopNogu.
Kryštof si pak obléká ochranný oblek, Vilém mu připraví plátno, barvy do kádinek a fén. Na černý podklad pak postupně lije čtyři barvy, které pak fénem roztáhne do stran. Takový obraz uschne během dvou až tří dnů.
Chystá se i předvánoční charitativní akce
Pokud nechcete čekat, jestli najdete poukaz do ateliéru NopNog pod stromečkem a rádi podpoříte dobročinnou akci, stačí se zastavit ve studiu na Krapkově ulici v neděli 22. prosince. Po celý den tady bude probíhat akce Vánoční švihání barev pro PinkBubble. Každý, kdo se zastaví, může koupenou barvu švihnout na plátno a podílet se tím na tvorbě jednoho ze dvou obrazů, pochutnat si na dobrém punči a roztočit kolo štěstí, ve kterém může vyhrát drobné ceny, nebo se minimálně dobře pobavit.
„Jedna z maleb půjde nadaci a druhá šťastnému výherci. Účastníci budou soutěžit i o tři dárkové poukazy. Celý výtěžek z prodeje barev a kola štěstí poputují právě nadaci, jež pomáhá mladým lidem, kterým onkologické onemocnění zkomplikovalo život,“ popsal akci, která se uskuteční v neděli 22. prosince od 10 do 18 hodin Vilém Burian.
Ateliér pojme i menší skupinky, které si chtějí v NopNogu připravit teambuilding, nebo menší rodinnou oslavu, či rozlučku. I tyto akce si tu už Burian vyzkoušel. „Občas se lidé ptají po teambuildingu, ten je realizovatelný pro partu do deseti osob. Měl jsem tady ale i rodinnou oslavu. Pár lidí tvořilo, zbytek se dobře bavil, pak si role vyměnili. Byla tu už i rozlučka se svobodou, kdy menší skupinka hledala zábavu pro nevěstu.„
Bavíme se i o dalších plánech v ateliéru. I přes rostoucí oblibu má Vilém chuť koncept dál posouvat: „Mám v hlavě spoustu myšlenek a plánů, jak ateliér dál rozvíjet, ty si ale zatím nechám pro sebe. Určitě se o ně rád podělím až přijde ten správný čas,“ uzavírá Burian.