Povodně z letošního září měly vliv i na ryby v říčních tocích, a to na živočichy v Chráněné krajinné oblasti Jesenicko. Na řekách Bělá, Černá Opava, Branná a Staříč naštěstí žádný druh ryb nevymizel.
„Obdrželi jsme výsledky ichtyologického průzkumu. Ukázalo se, že i přes obrovskou sílu vody mnoho ryb přežilo a žádný druh z toků nevymizel. Na vybraných úsecích byl potvrzen výskyt chráněných druhů vranky pruhoploutvé a mihule potoční,“ uvádí CHKO. Ve vodě nechybí ani pstruzi obecní nebo pstruh duhový. „Vyšší počty vranky pruhoploutvé byly zjištěny na přírodních úsecích Černé Opavy, naopak oslabená populace je v silně regulované řece Bělé,“ stojí dále ve zprávě.
Jak vůbec ryby fungují v době povodní. Ryby jsou vybaveny receptory, které je varují před blížící se povodní a dovedou na ni patřičně reagovat, například zvýšeným příjmem potravy. „Samotnou povodeň potom ryby přečkávají v proudných stínech za balvany, ostrovy, na soutocích řek či v zaplavených porostech. Při extrémní povodni, jako byla ta nedávná, podobné strategie nemusí stačit a množství ryb zahyne, či je splaveno daleko po proudu,“ píše CHKO Jeseníky.