Zářijové záplavy způsobily městu Olomouc škody bezmála za sedm milionů korun. Více než polovina škod připadla na obnovu povodní postiženého území. Další škody vznikly majitelům nemovitostí, kterých bylo v okrajových částech Chomoutov, Černovír a Holice velkou vodou zasaženo 223. ČTK dnes informaci získala ze závěrečné zprávy o záplavách v Olomouci, kterou příští týden projedná městské zastupitelstvo.
Oprava záplavami poškozených silnic v majetku města si vyžádala 3,2 milionu korun, další statisícové škody záplavy způsobily na veřejné zeleni. Na materiál a služby radnice v souvislosti se záplavami vynaložila takřka 2,6 milionu korun. Z této částky připadlo 1,1 milionu korun na likvidaci povodňového odpadu a 720 tisíc korun na písek a pytle, pomocí kterých byly v ohrožených částech města vybudovány provizorní hráze. Zhruba 120 tisíc korun pak stála likvidace líhnišť komárů v zaplavených oblastech. Ubytování evakuovaných přišlo město na 17 tisíc korun.
Povodně v polovině září zasáhly okrajové městské části Chomoutov, Černovír a Holice. V Chomoutově voda zaplavila i několik ulic, v městských částech Černovír a Holice zatopila zahrádkářské osady. Kvůli rozlivu vody a vysoké hladině spodní vody byl poškozen lesní porost a veřejná zeleň. „Rozsah poškození na městské zeleni se eviduje postupně, jelikož poškození na kořenovém systému se může objevit i s odstupem několika měsíců. Došlo také ke kontaminaci pitné vody v městských studních, které se musely nechat vyčistit a vydesinfikovat,“ stojí ve zprávě pro zastupitele.
Radnice požádala o finanční příspěvky z dotačních programů na odstraňování následků povodní, které vypsalo ministerstvo zemědělství a ministerstvo pro místní rozvoj. Dotace chce město použít na opravu poškozených komunikací, obnovu lesů a městské zeleně i na náhradu poškozené techniky jednotek dobrovolných hasičů. „Ke spoluúčasti na financování byla oslovena i pojišťovna,“ uvedli autoři zprávy.
V Olomouckém kraji v polovině září zasáhly povodně spolu s Jesenickem také část Šumperska a Olomoucka, nicméně na Jesenicku způsobily katastrofální škody. Zasáhly rozsáhlý pás kolem řeky Bělé od Bělé pod Pradědem přes Jeseník, Českou Ves, Mikulovice a Písečnou a řadu obcí kolem toků Vidnávka a Staříč. Záplavy poničily infrastrukturu včetně silnic a mostů. Oprava si vyžádá několik miliard korun. Záplavy mají v kraji zatím dvě oběti, po dalších dvou lidech se stále pátrá.