Při výletech do přírody a zvláště na delších trasách by měl být každý vybavený potřebnými věcmi, které se mohou hodit. Také by měl vědět, jak reagovat na různé situace, které mohou nastat. Hasiči Olomouckého kraje zveřejnili 12+1 radu, jak provozovat turistiku bezpečně.
O svém plánu na výlet vždy informujte příbuzné, kamarády nebo někoho z vašeho okolí. Nezapomeňte sdělit trasu, plánovaný návrat i případné změny plánu.
Vhodné oblečení i obuv jsou základ. Do batohu přibalte pláštěnku, lékárničku a dostatek vody. Důležité jsou i doklady, telefon a případně powerbanka, kdybyste si potřebovali zavolat pomoc a měli málo nabitý mobil.
Nechoďte na túru sami, ideální jsou tříčlenné skupinky.
Nepohybujte se v blízkosti okrajů skal, srázů atd. Pozor na nebezpečí pádu, ztrátu rovnováhy, uklouznutí, propadnutí a jiné rizika s povrchem.
Neprozkoumávejte bez odborníků štoly a jeskyně. Hrozí v nich nečekané a neznámé nebezpečí – zával, ztráta orientace, zaklínění v úzkých prostorách nebo zaplavení prostor.
Choďte jen po vyznačených trasách, abyste nenarazili na nebezpečný terén.
Vyhněte se zkratkám. Když sejdete z cesty, vraťte se na poslední známý bod. Platí pravidlo: když máte pochybnosti, vraťte se.
Nešplhejte na skály bez jištění. Výstup může vypadat jednoduše, ale cesta zpět je vždy náročnější. Nikdy nevíte, kde je uvolněná zvětralá hornina nebo se vám udělá náhlá slabost.
Nepřeceňujte své síly.
V neznámém terénu dávejte pozor, zvláště za snížené viditelnosti nebo v noci.
Při pomoci ostatním vždy myslete na svou bezpečnost a zvažte své síly. Je v pořádku přivolat záchranáře na lince 112 nebo použít aplikaci Záchranka.
Vždy se snažte mít povědomí o tom, kde jste a pamatovat si orientační body, které jste minuli. V případě, že budete potřebovat zavolat pomoc to bude potřeba.
Pokud to situace bude vyžadovat, volejte hasiče 150 nebo 112.