Před deseti lety byl otevřen Dům přírody Litovelského Pomoraví, u jehož zrodu stál právě Michal Bartoš. Teď je nominovaný na Cenu Olomouckého kraje v kategorii: Cena za významný počin v ochraně životního prostředí. Hlasovat můžete zde.
Stavby a instalace v areálu podněcují návštěvníky ke smyslovému vnímání přírody a pomáhají kultivovat vztah k přírodě a krajině. Celé území slouží ke školní ekologické výchově, ale i k utváření si vztahu k přírodě a pochopení jejích principů. Unikátní galerie v přírodě je vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. V okolí nízkoenergického domu vyrostl netradiční přírodní areál, kde najdou návštěvníci originální objekty spojující krajinu a umění.
Ještě v roce 2001 mělo území podobu podmáčeného pole. Postupně tam díky úsilí Michala Bartoše a jeho kolegů vznikl mokřad s pěti biotopy: lužním lesem, nivními loukami, stojatými i tekoucími vodami a lidskými sídly. Koncept doplnění areálu komponované krajiny s vycházkovým okruhem a stavbami včetně Rajské zahrady a Sluneční hory vznikly podle návrhů českých výtvarníků – Františka Skály, Miloše Šejna, Miloslava Fekara, Zdeňka Sendlera a Marcela Hubáčka.