Evropská unie se v rámci Integrovaných teritoriálních investic (ITI) výrazně zapojila do rozvoje Olomoucké aglomerace a v programovém období 2021–2027 podpořila více než sto projektů s celkovou částkou přibližně 3,7 miliardy korun. Díky této štědré finanční injekci se nyní mění tvář regionu – investice proudí do široké škály oblastí, od sociálních služeb a dopravní infrastruktury přes životní prostředí, vědu a výzkum, vzdělávání, až po cestovní ruch a obnovu kulturního dědictví. Tyto projekty přispívají k růstu kvality života, zachování historických hodnot a vytváření příležitostí pro budoucnost Olomoucké aglomerace.
Jen v Olomouci a okolí jde o více než 53 investičních projektů s finanční podporou v celkové výši až 1,9 mld. korun. „Tyto projekty zlepšují každodenní život obyvatel regionu, modernizují veřejné služby a infrastrukturu, posilují udržitelnost celého území i mezinárodní konkurenceschopnost regionu a přinesou nová pracovní místa,“ uvedl manažer ITI Olomoucké aglomerace Aleš Martinec.
Olomoucká aglomerace klade důraz na udržitelnou mobilitu, kterou podpořila evropskými dotacemi ve výši 1,2 miliardy korun. Mezi klíčové projekty patří výstavba moderních přestupních terminálů, rozšíření a modernizace tramvajových tratí či zlepšení městské hromadné dopravy, zaměřené na dostupné a ekologické způsoby přepravy. Největší investicí je modernizace tramvajové trati na Nové ulici, následovaná rozsáhlými úpravami koordinovaného tahu na Hraniční ulici a optimalizací dopravních toků na Náměstí hrdinů a ulici Havlíčkova. Tato opatření vytvářejí základy pro přívětivější, efektivnější a ekologičtější mobilitu ve městě.
„Záměrem je vytvoření podmínek pro zlepšení řízení dopravního provozu a zvyšování bezpečnosti dopravního provozu modernizací světelného signalizačního zařízení a koordinovaného tahu křižovatek,“ doplnil Martinec.
Rekonstrukce se dočká podchod v ulici Pionýrská, který je v havarijním stavu, a připraveno je také komplexní řešení přechodů pro chodce včetně středových ostrůvků na území města Olomouce.
Další připravované investice míří do obnovy významných památek Olomoucké aglomerace a zároveň podpoří rozvoj cestovního ruchu, muzeí a knihoven. Na tyto projekty je vyčleněno 232 milionů korun z evropských fondů. V oblasti revitalizace kulturního dědictví dominuje rekonstrukce olomouckého Sloupu Nejsvětější Trojice, který je součástí seznamu památek UNESCO. Tento ikonický projekt přispívá k uchování historického odkazu regionu pro další generace a posiluje jeho turistický potenciál.
„Tento barokní monument se díky revitalizaci stane nejen místem duchovního významu, ale také jedním z hlavních turistických cílů města,“ informoval vedoucí
odboru dotačních projektů Magistrátu města Olomouce Radovan Sítek. V Olomouci se rovněž obnovuje historická barokní zahrada Vojenské nemocnice a probíhá rekonstrukce návštěvnického centra malého dělostřeleckého skladu na Korunní pevnůstce.
Více než 171 milionů korun podpoří modernizaci škol a rozvoj vzdělávacích programů
Významné investice za více než 171 milionů korun dotačních prostředků míří také do vzdělávání. Realizují se projekty modernizace škol a rozvojových vzdělávacích programů, které vyškolí mladé lidi na budoucí potřeby trhu práce. „Investuje se zejména do zkvalitnění infrastruktury škol. Budují se moderní učebny a vytváří zázemí pro rozvoj praktických i teoretických dovedností na poli digitálních gramotností, přírodovědných kompetencí a technických znalostí,“ vyzdvihl současně Sítek.
V MŠ Husitská, Čajkovského a Baarova v Chomoutově dojde k rozšíření kapacit škol, na ZŠ Dvorského kapacity školní družiny. Odborné učebny vzniknou přístavbou školy v Bohuňovicích a modernizací projdou rovněž učebny v centru environmentální výchovy ve Sluňákově. V areálu Zoologické zahrady bude v rámci neformálního vzdělávání vybudované vzdělávací a poradenské centrum Loděnka s vazbou na přírodní vědy a polytechniku.
Olomoucká aglomerace připravuje i další projekty zaměřené na zlepšení veřejných prostor a infrastruktury jako např. revitalizaci veřejného prostranství v areálu Envelopy nebo modernizaci a kultivaci návsi v obci Bělkovice – Laštany. Dále podpoří projekty v sociální oblasti Spolku Podané ruce a olomouckého P-centra.
Investice na Olomoucku, realizované díky podpoře Olomoucké aglomerace, přinášejí zásadní zlepšení v oblastech vzdělávání, zdravotnictví, dopravy a sociálních služeb. Tyto projekty dokazují, že promyšlené investice do klíčových oblastí mají přímý dopad na kvalitu života a dlouhodobou udržitelnost regionu.
Více informací o Olomoucké aglomeraci najdou zájemci na webu www.olomoucka-aglomerace.eu.