Profesní život Vítězslava Bičíka tvořila pedagogická a vědecká práce. Svůj výzkum zaměřil na studium prostorové orientace vyšších obratlovců, na monitoring těžkých kovů v populacích hmyzu a taxonomii pestřenek. Jeden druh je po něm i pojmenován. Teď je nominovaný na Cenu Olomouckého kraje v kategorii: Cena za významný počin v ochraně životního prostředí. Hlasovat můžete zde.
Stál u zrodu první Mezinárodní biologické olympiády v roce 1990. Jako vedoucí české delegace se účastnil 16 mezinárodních biologických olympiád, kde několikrát předsedal jury. Olomouc a univerzitu proslavil na všech kontinentech.
Je autorem dvou set vědeckých prací. Odborná a vědecká publikační činnost prof. Bičíka zahrnuje dvě stovky titulů v domácích i zahraničních impaktovaných časopisech. Je spoluautorem dvou monografií, pěti učebnic biologie pro základní a střední školy a šesti vysokoškolských učebních textů. Je úspěšným školitelem doktorandů a předsedou státních zkušebních komisí. Od roku 1990 byl hlavním redaktorem vědeckého sborníku PřF UP.
Ovládá mnohé zoologické a biologické obory. Důkazem je i spolupráce s lékařskou fakultou na stanovení koncentrace mědi a zinku v krevním séru u nemocných rakovinou. Zabýval se ale především ekosystémem lesa, ale také potlačováním chorob včely medonosné. Je i vyhlášeným mykologem. Jeho hlavní přínos tkví ve zkoumání dopadu znečištění na životní prostředí. Na olomoucké přírodovědecké fakultě zavedl předmět etologie.
Jeho jméno je uvedeno v americké Marquisově biografii Who is Who in the World a je držitelem medailí univerzit v Uppsale, Brisbane, Kielu a Bangkoku.