Karel Poprach je mezi ornitologickou veřejností znám jako odborník zejména na sovy a dravce. Dlouhá léta se věnuje pod hlavičkou organizace TYTO z.s. praktické ochraně zejména ohrožených druhů ptáků zemědělské krajiny, jako jsou sova pálená či moták lužní. Karel Poprach nyní soutěží o Cenu Olomouckého kraje v kategorii Životní prostředí. Hlasovat pro něj můžete zde.
Stojí za projektem „Managementová podpora a monitoring hnízdní populace sovy pálené v urbanizovaných biotopech Olomouckého kraje“, který se zabývá ochranou a hnízdní podporou silně ohrožené sovy pálené. V roce 2021 se svým týmem realizoval akustický monitoring na celkem 40 monitorovacích bodech, 308 hnízdních lokalit sovy pálené (hnízdní budky a přirozená hnízdiště).
Za úspěch lze považovat vyvedení mláďat u tří hnízdících párů sovy pálené. Každoročně se věnuje ochraně a hnízdní podpoře lesních druhů sov. Karel Poprach se rovněž zabývá ochranou a hnízdní podpoře silně ohroženého sýce rousného (horský druh sovy) a puštíka obecného. S cílem jejich záchrany bylo instalováno 1 840 hnízdních budek, které jsou pravidelně kontrolovány a z nichž každým rokem sovy vyvádějí 300–500 mláďat.
Současně se věnuje monitoringu a ochraně racka chechtavého a racka černohlavého v přírodní památce Chomoutovské jezero a na Krčmaňském jezeře. Oba druhy racků v celé ČR dlouhodobě snižují svoji početnost a řada hnízdních kolonií u nás zanikla. Karel Poprach se rovněž věnuje publikační činnosti.