Ačkoliv řada podniků musí kvůli současné epidemiologické situaci snižovat stavy zaměstnanců a omezovat výrobu, u největšího výrobce generátorů v České republice to neplatí. Olomoucká firma M.L.S. Holice v posledních měsících eviduje extrémní množství poptávek po malých průmyslových generátorech a rozšiřuje proto svou zaměstnaneckou základnu. Do svého týmu, který čítá přes 750 zaměstnanců, hledá nové pracovníky, mimo jiné také z řad plnoletých studentů technických škol.
Michal Ondráček a Richard Zelinka jsou studenti Střední školy technické v Přerově, kde společně studují v maturitním ročníku nástavbového oboru Provozní technika. Vyučený obráběč Richard začal v olomoucké firmě pracovat už před více než dvěma lety během své roční školní praxe. V týmu zaměstnanců se mu však natolik zalíbilo, že se rozhodl pokračovat zde jako brigádník i nadále. „Nebyl důvod, abych si hledal něco jinýho, když jsem tady byl spokojený. Navíc jsem už provoz znal a taky už jsem byl zaučený,“ říká dvacetiletý Richard, který však není jediným zástupcem rodiny ve firmě. Dlouholetou pracovnicí v M.L.S. Holice je i Richardova maminka.
Je to už déle jak rok a půl, co se k Richardovi přidal také jeho kamarád a spolužák Michal. Dopoledne tráví u online výuky a po obědě společně odjíždějí do Olomouce na sedmiapůlhodinové odpolední směny. „Výuku máme jen dopoledne několik hodin online. Proto jezdíme jen na ty odpolední, abychom během dopoledne stihli do školy všechno, co máme za úkol,“ vysvětluje Michal, který je vyučeným zámečníkem. Podobný režim měli oba dvacetiletí pracovníci už před covidem, ale shodují se, že jim současný online způsob výuky skloubení práce a školy ještě usnadnil.
Každý nový zaměstnanec ve firmě M.L.S. Holice musí za začátku absolvovat třítýdenní zaškolovací kurz, během kterého pozná detailně svoji budoucí práci. Nástupní hrubá mzda činí 22 tisíc korun včetně prémií. Hned po zaučení se však dle pracoviště a šikovnosti mladého pracovníka plat zvýší na vyšší hodinovou mzdu, ke které se dále připočítávají příplatky, přesčasy a čtvrtletní bonusy, které byly za rok 2020 průměrně 34 tisíc korun na osobu.
„Jsem student a s penězi tady jsem moc spokojený. Na brigádu je to suprový,“ pochvaluje si Michal Ondráček. Velkou zálibou Richarda i Michala jsou auta, do kterých také vydělané peníze investují. „Já jsem si za tu dobu, co tady pracuji, vydělal na auto. Teď s přítelkyní začínáme opravovat byt,“ říká Michal. „Já jsem si koupil dvě auta,“ pohotově doplnil Richard. Oba mají v plánu v M.L.S. Holice zůstat co nejdéle. „Naučil jsem se tady zapojovat generátory, takže jsem té zkušenosti hned využil, když jsem opravoval auto,“ říká Richard Zelinka.
„Nemáme proč bychom šli jinam. Kolektiv se tady fajn, s chlapama na směně jsme kamarádi i ty peníze jsou tady super,“ pokračuje. „No a hlavně se nenudíme a nesedíme doma,“ doplnil ho Michal. Oba už se těší na konec školy a prázdniny, kdy budou moci do práce chodit častěji. „Nebudeme mít školu dopoledne, takže můžeme pak chodit i na ranní směny a navíc začnou taky dovolené. To potom chodíme do práce i o víkendech a sloužíme přesčasy, takže nejvíc vyděláme,“ uzavírá Michal Ondráček.
Oba se nakonec shodli, že by v týmu nejvíce ocenili další vrstevníky, kteří si budou chtít vydělat, budou pracovití, ale zároveň také kamarádští a stanou se součástí kolektivu.
Olomoucká firma M.L.S. Holice je již pátým rokem součástí japonské korporace Nidec. Se svými více jak 750 zaměstnanci je největším průmyslovým zaměstnavatelem v olomouckém regionu a zároveň největším výrobcem generátorů v České republice. Své produkty vyváží do všech koutů světa a vy můžete být součástí jejich impozantní výroby. Více o zaměstnání ve firmě M.L.S. Holice i firmě samotné na www.mls.cz/kariera.