Svatopluk Lengál vystudoval Střední lesnicko-technickou školu v Hranicích, první praktické zkušenosti získával v Lesních závodech ve Znojmu a Litovli. V roce 1990 založil jednu z prvních soukromých lesních školek v ČR se specializací na pěstování dubu a provozuje ji dodnes. Profesní život zasvětil boji proti kalamitám a své celoživotní lesnické zkušenosti vpisuje do brožury Nekalamitní les úmyslné těžby. Hlasovat v soutěži Ceny kraje za životní prostředí můžete zde.
Zřídil exkurzní objekt (demonstrační objekt MZe jako nepasečný les) Stříbrnický les, ve kterém se pravidelně koná celorepubliková akce SVOLu Den otevřeného lesa. Ukázka pestrého lesa uprostřed polí Hané, kde na 65 ha lesa divoce roste 17 druhů dřevin a několik dalších z výsadby. Je zde zachyceno „100 let lesa“ jako otisk společenských událostí na stav lesa a cesta od velké potřeby užitků z lesa lidí z okolí před sto lety, až po současnou potřebu lesa pro většinovou společnost. Vše spojené i s osvětou na minimalizaci škod zvěří v lese a podpora sjednocení pro společný zájem všech subjektů zajímajících se o přírodu a obhajoba přírody, jíž je zvěř součástí, u většinové společnosti.
Svatopluk Lengál je aktivním členem několika profesních organizací: Sdružení lesních školkařů, Česká komora odborných lesních hospodářů, Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL) a Pro Silva Bohemica, z.s. , která je členem celoevropské organizace Pro Silva a zaměřuje se na propagaci, odborné semináře a hlavně na realizaci nepasečného obhospodařování lesa.
Motto Svatopluka Lengála: „Abychom mohli les tvořit, potřebujeme, aby byl co nejvíce stabilní.“ Vhodnými a aktivními opatřeními můžeme vytvořit les stabilnější a pestřejší než sama příroda, ve které se kalamity běžně vyskytují. Dnes se jen vracíme k hodnotám, které už vyznávali naši předkové.