„Pro lidi je v těchto dnech důležité, co se stane za měsíc, jestli pojede topení a jak zvládnou celou zimu. Potřebují nejen povzbuzení a ujištění, ale reálné činy a aktivitu. Státu, kraje i města,“ říká docentka Andrea Hanáčková, lídryně koalice STAN, Zelení a nezávislé olomoucké osobnosti.
Nová městská koalice bude vstupovat do velmi náročné situace s energiemi. Jak se s tím vyrovnáte?
Nesmíme nechat nikoho spadnout do nouze a neřešitelných potíží. Mluvila jsem o tom přímo s panem ministrem Síkelou, který koordinuje pomoc našim lidem. Připomněla jsem mu, že ve velkých městech si lidé na sídlištích nemohou přitopit dřevem z lesa. Garantoval mi, že stát i město mají aparát na to, aby potřebné lidi našli a pomohli jim. Musíme dát vědět o všech formách pomoci. Rozjedeme intenzivní informační kampaň, co mají lidé dělat. Nikdo se nemá ostýchat říci si o finanční příspěvek. A značně posílíme mobilní sociální týmy, které dokáží nejhorší problémy řešit v terénu a hned.
To se týká nejbližších měsíců, co budete dělat potom?
V programu máme důraz na budování udržitelných zdroje energie. Soláry, tepelná čerpadla a další. Jiná města, třeba ve Žďáru nad Sázavou, hledají každou vhodnou střechu, kterou mohou osadit fotovoltaickými panely. Školy, garáže, střechy nemocnic, úřadů, to všechno jsou vhodná místa pro získávání energie ze slunce. Ta nám spolu s jádrem zajistí nejlepší energetickou nezávislost na Rusku. Musíme myslet na budoucí léta a nenechat se vydírat. A v tomto ohledu se ke státní pomoci musí přidat aktivita měst a obcí.
Vy jste v rámci kampaně obešla skoro celou Olomouc a zvonila u lidí doma, v domech i na sídlištích. Většina lidí má z představy takového intenzivního kontaktu s cizími lidmi hrůzu, vy ne?
Jsem profesí dokumentaristka, hodně zvídavá a naslouchající! Pro mě to byla příjemná setkání. I když je pravda, že někde jsme skoro nevyšli z nářků. V družstevních domech na Topolové, Jiráskově, Sladkovského a Rumunské, kde radnice už dva roky pomalu a špatně řeší převod bytů, jsme mnoho důvodů k radosti nenacházeli. Ale i tam se ukazuje, že zásadní problém je v komunikaci. Je pro mě nepochopitelné, že klíčovou věc – mluvit s těmi lidmi, informovat je, dokázala radnice až po roce a půl, pod silným tlakem. Lidi mi vyprávěli, jak jsou z toho vyčerpaní a často nemocní. O to silnější mám potřebu celou kauzu konečně dořešit.
Měla by mít Olomouc konečně primátorku?
Rozhodně ano! Květiny v centru už máme, ale na živou ženskou energii město pořád čeká. V komunální politice se mi opravdu potvrdilo toto: tam, kde muži vidí problém, vidí žena obvykle příležitost k nápravě. K řešení. Praktičnost, úspornost, žádná okázalá gesta, jednoduchost, synergie. Maminka s kočárkem nebo aktivní seniorka má priority městské politiky v malíčku líp než kdekterý náměstek. Prostě jen proto, že se pohybuje po městě pěšky, v parku si nemá kam zajít na toaletu, v létě nenajde stín a přes přechod musí sprintovat, aby stihla krátký interval zelené. Ženy také obvykle mluví normálním jazykem. Namísto „projektů, investic a strategií“ jednoduché „hřiště, třicítka u škol, levnější voda“.
A měla by být nová primátorka právě z vaší kandidátky STAN, Zelení a nezávislé olomoucké osobnosti?
Jistě. Jde o budoucnost, o to, jak budou ve městě žít naše děti. Znovu je vidět ta pomalost a těžkopádnost Olomouce, zakleté v tom, že se tady dvacet let radnice neproměnila. Máme schválenou koncepci modrozelené infrastruktury, ale zaprvé nikdo přesně neví, co to je, zadruhé, když chcete mít na sídlišti motýlí loučku, naúčtují vám za projekt sto tisíc korun. Rozum do hrsti! Postarejme se o stín, vodu a stromy ve městě stejně pečlivě, jako jsme dosud pečovali o fasády, semafory a nenažraného otesánka městského úřadu v budově Namiro. Olomoucké děti a děti jejich dětí nám budou vděčné.
Jak konkrétně to chcete dělat?
Spojit se s Univerzitou Palackého a využít všechny „dobré praxe“ v péči o městskou krajinu. Zapojit do ochrany zeleně všechny školky a školy. Každou investicí myslet na budoucí levnější provoz. Zlevnit městskou hromadnou dopravu. Všemi způsoby zachytávat dešťovku po celém městě. Podpořit cyklodopravu a umožnit dětem bezpečně chodit do školy pěšky nebo jezdit na kole. A spolu s hejtmanem Olomouckého kraje Josefem Suchánkem, který podporuje naši kandidátku, říkám: „Myslet na včely i na žížaly.“ Máme opravdu dobře napsaný program, který myslí na všechny. Můžete se podívat na náš web www.stanzeleniol.cz.