V okolí Lipníku nad Bečvou na Přerovsku bude v pondělí 2. září zahájen zkušební provoz operativní veřejné dopravy. Mikrobusy tam budou zajíždět do vybraných obcí na objednávku podle aktuální poptávky místních obyvatel. Flexibilní veřejná autobusová doprava využívá moderní technologie včetně umělé inteligence. Pokud se projekt osvědčí, bude tato služba od příštího roku postupně zavedena i v dalších okrajových částech Olomouckého kraje, kde zlepší dopravní obslužnost. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Suchánek (STAN).
„Doprava bude zajištěna pomocí mikrobusů. Lidé si je objednají přes jednoduchou a přehlednou aplikaci. Chceme tak docílit toho, aby se veřejná doprava stala četnější a dostupnější, a to hlavně v okrajových částech kraje, kde tomu tak dosud nebylo,“ uvedl Suchánek. Pomocí dopravní analýzy, kterou si nechal zpracovat krajský koordinátor dopravy spolu s firmou CITYA, byla do pilotního projektu vybrána oblast Lipníku nad Bečvou a okolních obcí Týn nad Bečvou, Dolní Újezd, Veselíčko a Bohuslávky.
Nová služba ve zkušebním režimu umožní cestujícím se během 15 minut pomocí mikrobusu dostat v okolí Lipníku nad Bečvou na požadované místo. Dostupná bude každý pracovní den mezi 07:00 a 19:00. V regionu mají lidé k dispozici 60 virtuálních zastávek. „Do oblasti spadá nejen samotný Lipník nad Bečvou, ale zejména přilehlé obce, kde se lidé potýkají s delšími docházkovými vzdálenostmi,“ uvedla ředitelka Koordinátora Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje Kateřina Suchánková.
Podle Dominika Janíka ze společnosti CITYA, která aplikaci vyvinula, je systém jednoduchý a intuitivní. „Cestující v několika málo krocích zadá, odkud kam chce odvézt, a aplikace jej navede na místo, odkud jej FlexOK přepraví spolu s ostatními. Díky chytrým algoritmům se upravuje trasa i provoz tohoto spojení v průběhu cesty,“ řekl novinářům Janík.
V okolí Říčan, Liberce a Svitav, kde už byl systém operativní veřejné dopravy zaveden, mikrobusy denně ujedou zhruba 150 až 200 kilometrů. „Jsou to vyšší desítky jízd za den,“ podotkl Janík. Služby využívají hlavně matky s dětmi a senioři. Mikrobusy si objednávají i pracující lidé. „Často zjistí, že kombinace chytré dopravy a vlaku je rychlejší než cesta vlastním autem,“ řekl.
Janík odhadl, že na v oblasti Lipníku nad Bečvou by mikrobus mohl denně svézt 60 až 100 lidí. Za jednu jízdu cestující zaplatí 20 korun. Na provozu operativní veřejné dopravy se finančně podílí kraj.