Minimálně na měsíc dostala výstavba parkoviště v Bratrské ulici stopku. Archeologové na místě našli profily, které chtějí probádat. Lhůta, do kdy by měla rekonstrukce skončit, se značně prodlouží.
Nové parkoviště pro patnáct aut v Bratrské ulici v Přerově začali dělníci rekonstruovat na konci července a skončit měla už v září. Termín dokončení se ale kvůli průzkumu značně prodlouží. „V hloubce od padesáti do osmdesáti centimetrů byly za účasti archeologa obnaženy obvodové profily. Za účelem rozlišení stratigrafických jednotek a identifikace archeologických situací byly další zemní práce a pokládky konstrukčních vrstev pozastaveny. V nejbližší době bude proveden archeologický dohled, podle výsledků pak bude rozhodnuto, zda tu bude probíhat podrobnější archeologický průzkum, nebo budou obnoveny stavební práce,“ informovala Ivana Šupová z odboru investic přerovského magistrátu.
Město do vylepšení parkoviště investuje 2 819 000 korun bez daně. Po skončení průzkumu by u parkoviště měl být k dispozici parkovací automat a monitorovací systém.
Parkoviště se nachází vedle Masarykova náměstí, vedle 140 let starého Blažkova domu, který prošel proměnou na nové inovační centrum. Na jeho dvoře už na jaře 2022 objevili archeologové stopy osídlení z dob Velké Moravy. Zdokumentovali tehdy neporušené souvrství, které dokumentovalo vývoj osídlení za uplynulých tisíc let, tedy od současnosti přes baroko, renesanci, pozdní gotiku, vrcholný středověk až po raný středověk. „Doklady nejstaršího osídlení dosvědčují zlomky velkomoravské keramiky. Jedná se o části hrnců, jejichž povrch nese typickou výzdobu v podobě vlnic a obvodových rýh. Barva výpalu keramiky se pohybovala od šedé až po červenohnědou,“ řekl tehdy archeolog Zdeněk Schenk.
Dalším nálezem archeologického výzkumu byly i dvě ztrátové mince – stříbrný krejcar Ferdinanda II. Habsburského z roku 1626 a měděný krejcar císaře Františka II. z roku 1800. „Největší radost ale měli z nálezu unikátního, zeleně glazovaného kachle, na němž je vyobrazen muž, který má v ruce kružidlo a na čepci ještěrku. Kachel měl podle odborníků zdobit kamna některého z měšťanů, který žil v domě v polovině 16. století,“ přiblížila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.