V sobotu zmizela z olomouckých ulic sdílená kola od poskytovatele nextbike. Služba fungovala v krajském městě už od roku 2020 a podle svých slov skončila kvůli nedostatečné podpoře sdílené mobility a radnice. Následně vznikla myšlenka, že magistrát zavede vlastní sdílenou dopravu. Olomoucký Report položil městským zastupitelům otázku „Co říkáte na konec bikesharingových služeb v Olomouci?“ Odpovědi jsme zveřejnili v pořadí, v jakém je zastupitelé zaslali.
Lukáš Krbeček (SpOLečně)
Z mého pohledu si bikesharingové služby v Olomouci dají pouze přestávku. Sdílená kola patří do udržitelné mobility a sdílené dopravní prostředky jsou nezbytnou součástí vyspělých měst ve střední a západní Evropě. Je však důležité mít pro tento typ služby vhodného partnera a najít s ním odpovídající ekonomický a provozní model. Aktuálně město prostřednictvím finanční podpory nechce dotovat jízdu uživatelům jedné společnosti poskytující sdílené dopravní prostředky, jelikož například provozovatelé koloběžek jezdí čistě „na svoje triko“. Právě sdílené elektro koloběžky v Olomouci provozuje více společností, což může být zapříčiněno větší ekonomickou stabilitou provozovatelů, ale také preferencemi občanů, kteří raději využívají koloběžky a nechávají se vozit, namísto šlápnutí do pedálů i přesto, že Olomouc je díky svému reliéfu pro jízdu na kole ideální. Přesto bych rád, aby sdílená kola v Olomouci byla – své uživatele měla a najde si je, věřím, i v budoucnu.
Eva Machová (STAN, Zelení a nez. ol. os.)
Služba sdílených kol v Olomouci byla a je oblíbená. Se sdílenými koly jsme se všichni potkávali po celém městě. Nextbike působil v Olomouci od roku 2020. Ano, bikesharingová služba Nextbike končí na konci listopadu 2024. Tuto zprávu nepřijala veřejnost s nadšením. Nextbike navrhoval model finanční podpory města, který by zvýšil dostupnost této služby. Na této variantě nebyla shoda. Město hodlá upřednostnit provozování bikesharingu prostřednictvím své městské společnosti. Vzhledem k tomu, že Olomouc dlouhodobě podporuje udržitelnou mobilitu včetně nejrůznějších alternativních způsobů pohybu po městě, tak chci věřit, že k provozování sdílených kol v Olomouci opět co nejrychleji dojde.
Martin Jirotka (SPD a Trikolóra)
Pokud je tímto zavádějícím způsobem položená otázka, tak odpověď může být zcela jednoduchá – je to rozhodnutí současného provozovatele sdílených kol Nextbike. Je to podnikatelský subjekt jako kterýkoliv jiný, se svým záměrem, jehož rizikem je, že nebude nijak z veřejných financí podporován. Odpověď je ale potřeba více vysvětlit.
Já podporuji cyklodopravu ve městě a určitě je přínosem pro odlehčení automobilové dopravy v Olomouci. SMOl má vytvářet podmínky pro rozvíjení cyklodopravy a to ve velké míře činní. Bylo vybudováno a budují se dále cyklostezky, cyklopásy, přejezdy komunikací či parkovací stanoviště. Nevidím ale důvod, aby město přímo podporovalo provozovatele sdílených kol. Město výrazně dofinancovává městskou hromadnou dopravu prostřednictvím své akciové společnosti Dopravní podnik města Olomouce a.s. Chci tím říci, že kdo jezdí autem bude jezdit i nadále, kdo vlastní kolo a používá ho bude činit i nadále a ostatní chodí pěšky či většinově používají MHD, která je v Olomouci velmi dobře rozšířená. I když se provozovatel pyšní zajímavou statistikou využití sdílených kol, tak dle mého jsou tato čísla účelová a mě by spíše zajímalo kdo a především kdy tato sdílená kola využívá. Možná bychom zjistili, že v takovém městě jako je Olomouc, s fungující plnohodnotnou MHD je přínos pro bezemisní mobilitu takřka nulový. Závěrem chci říci, že nikdo nebrání provozovatelům sdílených kol dále poskytovat své služby v Olomouci, ale s vyčleněním finačních prostředků na přímou podporu nesouhlasím.
Martin Major (SPOLU)
Půjčují se svatební šaty, půjčují se divadelní kostýmy, půjčují se lyže nebo brusle, tak proč by se neměla půjčovat kola? Jízda na kole je v pořádku, pokud dotyční dodržují pravidla a nejezdí například po chodníku. Jen nerozumím tomu, proč by na rozdíl od všech těch výše uvedených půjčoven měla zrovna firma, půjčující kola, na to dostávat peníze z veřejného rozpočtu. Nechť města vylepšují podmínky pro cyklistickou dopravu, ať budují cyklostezky, stojany a další infrastrukturu, ale dotování soukromého podnikání z veřejného rozpočtu nepodporuji.
Tomáš Pejpek (Piráti a ProOlomouc)
Společnost nextbike nedávno avizovala v tisku, že ukončí v Olomouci poskytování služby bikesharingu. Společnost v Olomouci působila od r. 2020 a poskytovala bikesharing jako komerčně poskytovanou službu. Město ji podporovalo nefinančně tím, že společnosti umožňovalo využívat polovinu kapacit městských cyklostojanů. Společnost opakovaně žádala o finanční podporu města, konkrétně pro poskytování služby 15min. jízdy zdarma s dlouhodobými náklady přes 3 mil. Kč ročně. Rada města letos v září žádosti společnosti projednala a vyhodnotila situaci tak, že stávající forma placené služby vyhovuje a není vhodné komerční službu (v principu podobnou jako sdílené koloběžky či jiné privátní služby) podporovat finančně.
Situace, že po 10 letech působení společností Rekola a nextbike nebudou v Olomouci fungovat bikesharingové služby, je nyní pro nás nová. Spolu s mými kolegy z rady města jsme začali hledat cestu, jak službu sdílených kol v Olomouci obnovit. Možných přístupů k zajištění služby v rovině organizační i v rovině financování je víc. Podaří-li se nám najít udržitelný a s ohledem na rozpočet města přiměřeně úsporný model fungování služby, jsem přesvědčený o tom, že se sdílená kola do ulic města vrátí.
Olomoucká radní a náměstkyně pro dopravu Miroslava Ferancová (ANO), kterou redakce oslovila s dalšími výše zmiňovanými, se do konce uzávěrky nevyjádřila.