Zatímco lyžařské areály zůstávají prázdné, horské stezky zaplnili turisté. Jenže teplé počasí láká na slunce krom turistů také zmije. Jen během dubna ošetřovali zdravotníci v Nemocnici AGEL Jeseník dva uštknuté pacienty.
„S příchodem teplejších měsíců, přibývá riziko uštknutí. Letos jsme už během dubna ošetřili dva pacienty, které zmije uštkla při pohybu v přírodě a druhého pacienta při práci na zahradě,“ popisal v tiskové zprávě primář anesteziologicko – resuscitačního oddělení László Szücs.
Pacienti se na Szücsovo oddělení dostávají obvykle přes urgentní příjem, kam je často přiveze záchranná služba, případně dorazí po vlastní ose. „Při podezření na uštknutí zmijí provedeme základní vyšetření, sledujeme vitální funkce a posoudíme rozsah místní reakce. Podle stavu pacienta rozhodujeme o hospitalizaci nebo ambulantní léčbě – a samozřejmě jsme připraveni podat i antisérum, pokud je to nutné,“ vysvětlil primář.
Sérum podle něho nemusí být podáno ihned. „Záleží vždy na stavu pacienta a místu uštknutí. V lehčích případech nemusí být podáno vůbec,“ doplnil lékař.
Co dělat při uštknutí zmijí?
- Zachovejte klid a minimalizujte pohyb.
- Uštknutou končetinu znehybněte a držte ji v klidu.
- Ránu nevysávejte, neřežte ani nemačkejte.
- Nepodávejte alkohol ani jiné dráždivé látky.
- Ihned kontaktujte záchrannou službu nebo vyhledejte lékařskou pomoc.
Zmije obecná je jediným jedovatým hadem žijícím v České republice. K uštknutí nejčastěji dojde během náhodného kontaktu, třeba když si člověk sedne do trávy. Šlápne na kámen nebo zavadí o hada v nízké vegetaci. „Setkat se se zmijí můžete také při práci na své zahradě, například při skládání dřeva. Na hady nikdy nesahejte a nesnažte se je přemístit. V žádném případě se nesnažte s hady vyfotografovat, i takové případy jsme v minulosti zaznamenali,“ uvedla mluvčí společnosti AGEL Radka Miloševská.
„Při příjmu je pacient ihned napojen na monitoring, sledujeme krevní tlak, saturaci, kontrolujeme známky alergické reakce a podle stavu rozhodujeme, zda zůstane na pozorování nebo může po ošetření odejít. Je důležité, abychom správně vyhodnotili rizikovost každého případu. U zmijí vždy kontrolujeme celkovou reakci organismu, protože někdy se vážné příznaky projeví až s odstupem několika desítek minut,“ doplnil primář
Jed zmije způsobuje otok, bolest, někdy i celkové příznaky jako nevolnost, zvracení nebo kolaps. Vážnější reakce hrozí především dětem, starším lidem nebo alergikům.
„Včasné ošetření a správná reakce na místě hrají klíčovou roli. Většinu případů zvládneme bez komplikací, pokud k nám pacient dorazí včas,“ uzavřel primář Szücs.