Téměř o 2 miliony lehčí je třiatřicetiletý muž, který naletěl investičnímu podvodníkovi. V dubnu narazil na inzerát s možností investice, která slibovala vysoký zisk. Příležitost snadného zbohatnutí muže zaujala. Bohužel způsobila pravý opak. Jednalo se o podvod. Včera celý incident oznámil na policii. Ta situaci aktivně řeší.
Na konci dubna narazil oznamovatel na inzerát, který přislíbil snadný a rychlý zisk. Na banner klikl a vyplnil potřebné informace – telefonní číslo, email a jméno. Chvíli po zadání osobních údajů muž přijal hovor od neznámého volajícího. Ten mu předal bližší informace týkající se počátečního vkladu. Jednalo se o 2 500 korun. Muž souhlasil a provedl vklad ve výši žádané částky.
Ještě ten samý den se po předchozí domluvě muži ozval další volající, představil se jako makléř. Zájemce seznámil s dalšími potřebnými kroky k investici a požádal ho, aby si do telefonu nainstaloval investiční aplikaci. Přes tu pak měl mít možnost nejen vkládat peníze, ale také sledovat jejich vzrůst. Investor si aplikaci nainstaloval a skutečně na ní viděl svůj první vklad.
Uběhl zhruba týden a makléř se investorovi ozval s nabídkou velmi výhodné investice do bitcoinu. Pro prvotní investici doporučil makléř 10 tisíc eur. Investor souhlasil a peníze vložil do další stažené aplikace. „Možnost, vybrat si tento zisk měl investor dostat po sedmi dnech. Už druhý den viděl pozitivní výsledky. Současná částka se zdvojnásobila. Rozhodl se proto uskutečnit další vklad, tentokrát ve výši 20 tisíc eur. Makléř mu později nabídl, že bude investovat s ním, zisk si pak rozdělí napůl. Investor opět souhlasit. Uběhl týden a na účtu se objevila neskutečná částka cca 190 tisíc eur,“ přiblížil situaci tiskový mluvčí policie Libor Hejtman.
Ve chvíli, kdy se investor poprvé pokusil částku vybrat, nastalo hned několik problémů. Nejprve bylo potřeba zaplatit 10% daň. K tomu se dozvěděl o několika dalších okolnostech, za které bylo údajně potřeba zaplatit nemalé pokuty. Prvních pár pokut investor ze strachu zaplatil. Bál se, že přijde o veškeré vložené peníze. Když ale makléř přišel už se čtvrtou výmluvou, proč je potřeba zaplatit další peníze, investorovi došlo, že udělal chybu. Kontaktoval svoji banku, aby zablokoval platební kartu. V tu chvíli se dozvěděl, že se stal obětí podvodu.
„Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let. Nenechte se nalákat na vidinu rychlého a vysokého zisku, můžete snadno naletět. Buďte opatrní, ať se nestanete příští obětí podvodníka,“ apeluje Hejtman.