Další případ podvodu přes internet se odehrál na Jesenicku. Když se jednašedesátiletá žena z Jesenicka rozhodla zhodnotit své úspory investicí, nejspíš netušila, že ji podvodník okrade o skoro půl milionu korun.
„Zareagovala na internetovou reklamu vybízející k výhodné investici. Záhy se jí ozval investiční poradce, který ji přesvědčil, aby si do svého počítače nainstalovala software pro vzdálený přístup. Pod záminkou investování od ženy postupně vylákal bezmála 500 tisíc korun,“ informovala policejní mluvčí Marie Šafářová.
Poté, co se investiční poradce přestal ozývat, pochopila žena, že se stala obětí podvodníka a obrátila se na policisty, kteří zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod a trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací. Podle trestního zákoníku hrozí podvodníkovi trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.
Policie opakovaně vydala několik doporučení bezpečného investování na internetu:
- Dávejte si pozor na reklamy slibující až podezřele vysoké zisky. Podvodníci si platí reklamní kampaně s odkazy na svoje podvodné stránky. Reklamy se tak mohou objevit i na prověřených webech.
- Než se rozhodnete investovat, zjistěte si, jak fungují burzy a různé investiční platformy.
- Ověřte si věrohodnost investičního poradce. Nespoléhejte jen na internetové recenze, protože je může napsat kdokoli, tzn. i podvodník.
- Za žádných okolností neposkytujte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače, tabletu nebo mobilního telefonu.
- Chraňte své osobní údaje, přístupové údaje do internetového bankovnictví a údaje z platebních karet.