Policisté v poslední době řeší čím dál častěji podvody na internetových bazarech. Stejně tomu bylo také v případě ze Zábřežska. Žena zveřejnila inzerát, v němž nabízela k prodeji dětské jízdní kolo.
Zanedlouho ji kontaktoval zájemce o koupi bicyklu a prodejkyni tvrdil, že si nemůže kolo vyzvednout osobně, protože bydlí na opačném konci republiky. Žena tedy souhlasila s nabídkou poslat zboží poštou. Kupec prodejkyni poslal odkaz na webovou stránku přepravce, kde žena vyplnila přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví.
Ve chvíli, kdy prodávající pojala podezření, že něco není v pořádku, bylo už pozdě. Po přihlášení do bankovnictví zjistila, že jí z účtu zmizelo bezmála 50 tisíc korun. Účet i platební kartu pak zablokovala a vše nahlásila na policii.
„Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které lze dle trestního zákoníku uložit trest odnětí svobody na tři léta až osm let,“ uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová.
Policie opětovně vyzývá, aby si prodávající na internetových bazarech dávali pozor na falešné nakupující. „Podvodníci využívají kontaktní údaje z inzerátů, vydávají se za kupující a snaží se prodávajícího různými způsoby zmanipulovat k provedení platby nebo poskytnutí údajů k platební kartě,“ uvedla mluvčí.
Podvodníci pracují nejčastěji s podvodnými platebními branami. „Pro takový web jsou často ke zvýšení důvěryhodnosti zneužita loga, grafika nebo názvy reálných ověřených doručovacích společností nebo poskytovatelů služeb,“ popsala mluvčí praktiky podvodníků s tím, že by prodávající měl zbystřit pokaždé, pokud prodej vybočuje z běžného modelu prodeje: podám inzerát – ozve se zájemce – zaplatí – zašlu zboží (popř. zašlu na dobírku).