Zhodnotit chtěl senior z Olomouce své úspory tím, že investuje do kryptoměn. Na internetu narazil na lákavou reklamu, která slibovala výhodnou investici. Místo zhodnocených úspor ale přišel o více než dva miliony korun.
„Muž letos v únoru narazil na internetu na lákavou reklamu slibující zajímavé zhodnocení vkladu. Jakmile projevil zájem, kontaktoval jej pracovník investiční společnosti,“ uvedl mluvčí policie Libor Hejtman.
Údajný makléř se měl starat o seniorův investiční účet. Zájemce nejdříve investoval 250 EUR. Vklad se během měsíce zhodnotil a makléř muži představil další výhodnější investice, například do kryptoměny Ethereum (ETH). „Když muž viděl, že se vklad zhodnocuje, posílal další peníze. Postupně investoval jeden a půl milionu korun,“ pokračoval mluvčí. Když chtěl senior své úspory převést na svůj účet, makléř mu odpověděl, že musí založit další elektronickou peněženku, do které musí vložit kryptoměnu v hodnotě alespoň 8 ETH.
Muž podle pokynu poslal na nákup měny 750 tisíc korun, peníze mu ale nepřišly a makléř se začal vymlouvat, že je problém s účtem. „Přesvědčoval muže, že zasláním dalších finančních prostředků se problém vyřeší. To už ale zájemce začal mít podezření, že se jedná o podvod a místo zaslání dalších financí se obrátil na policii,“ navázal Hejtman.
Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení. Podvodníkovi tak hrozí trest až na osm let vězení. Policie upozorňuje na zvýšenou opatrnost při obchodu s kybernetickými měnami. „Obracejte se vždy jen na důvěryhodné a zavedené finanční společnosti,“ uvedl mluvčí Hejtman. „Velice ostražití buďte před lákavými reklamami neznámých organizací. Uvědomte si, že investování do kryptoměny není bez rizika,“ uzavřel.