Státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství podal dnes žalobu na šest členů celní správy. Ti měli osm let napomáhat lihové mafii, která se věnovala produkci, dopravě, skladování a prodeji lihu, ze kterého organizovaná zločinecká skupina neodváděla spotřební daň. Mezi lety 2004 až 2012 vznikal líh ve společnosti MORÁVIA-CHEM,s.r.o. Ta je nyní v likvidaci.
„Čtyři obviněné osoby byly v daném období příslušníky Celní správy ČR. Z toho tři jsou stále ve služebním poměru, když aktuálně jsou z důvodu vedeného trestního stíhání dočasně zproštěni výkonu služby. Další dvě obviněné osoby byly samotnými členy organizované zločinecké skupiny, kteří již byli dříve v souvislosti s primární daňovou trestnou činností (produkce nezdaněného lihu a alkoholických výrobků) odsouzeni,“ informoval ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Petr Šereda.
Celníci jsou obvinění z několika trestných činů. Mezi nimi jde o pomoc ke zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, ohrožení utajované informace, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a účast na organizované zločinecké skupině. Při podpoře lihové mafie se obvinění měli podílet na vzniku škody za 6,8 miliardy korun. Celníkům hrozí až 16 roků za mřížemi.
Celníci měli vynášet neveřejné informace z evidencí a trestních spisů. „Kromě ovlivnění kontrolních procesů na úseku spotřební daně měla být obviněnými průběžně mařena i vyhledávací a prověřovací činnost pátracích orgánů celní správy,“ uvedl Šereda s tím, že obvinění pomáhali lihové mafii likvidovat nepohodlnou konkurenci na černém trhu.
Za období mezi lety 2004 a 2012 měla zločinecká skupina získat cca 23 milionů litrů nezdaněného lihu, který papírově vydávala za denaturovaný. „Je nepochybné, že bez krytí a přímého ovlivnění činností Celní správy ČR souvisejících s procesem denaturací lihu, kontrolou přeprav mimobilančního lihu a výrobou lihovin, by tato skupina nemohla dlouhodobě fungovat, resp. nikoli v takovém rozsahu, jako tomu bylo,“ popsal ředitel Šereda.
V zajištěných elektronických nosičích celníků byly nalezeny interní dokumenty Celní správy ČR. „Dosavadní zjištění nasvědčují závěru, že se nejednalo jen o izolované selhání některých jednotlivců, ale o systémové narušení chodu orgánů Celní správy ČR v oblasti spotřební daně, jehož organizovaná zločinecká skupina ve svůj prospěch dosáhla a na které státní moc nebyla schopna po relativně dlouhou dobu reagovat,“ uzavřel Petr Šereda.