Jednačtyřicetiletý muž z Olomouce se na policisty obrátil poté, co zjistil, že byl podveden. Zareagoval totiž na reklamní sdělení, které slibovalo výhodné zhodnocení financí díky investicím do kryptoměny.
Reklama muže odkázala na stránky, kde se zaregistroval. Olomoučana následně kontaktovala anglicky hovořící bankéřka. „Muž se poté přihlásil do zřízeného účtu a v něm klikl na vklad 250 amerických dolarů. K provedení platby zadal číslo platební karty, její platnost a bezpečnostní kód. Z účtu mu bylo strženo téměř 6 000 korun. Následně byl bankéřkou kontaktován, že musí doložit doklad totožnosti, kopii platební karty a náklady spojené s bydlením, což učinil,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.
Peníze se muži asi po třech týdnech zhodnotili o 47 dolarů. Bankéřka muže proto znovu kontaktovala, zda nechce investovat další peníze. Investor si navíc následně do počítače stáhl software dané firmy a odsouhlasil platbu tisíc Euro.
„Po pár dnech se bankéřka opět ozvala a snažila se muže přesvědčit k dalším investicím za 20 tisíc EUR. To už Olomoučan nechtěl a na konci června požádal o vyplacení svých investic a zisku. Bankéřka mu sdělila, že finanční prostředky nemůže zaslat, jelikož nedosáhly určité finanční částky. Aby mu byly vyplaceny, musí zaslat ještě necelých tisíc dolarů,“ dodal Hejtman.
Muž částku zaslal. Na druhý den mu na jeho účet mělo přijít asi 3 tisíce dolarů. Místo toho z jeho účtu odešlo 71 tisíc korun a účet byl následně zablokován. Pro odblokování bankéřka žádala další platbu. I s tím muž po naléhání souhlasil a odeslal dalších 101 tisíc korun. Olomoučan tak přišel o skoro 230 tisíc korun.
Policie opakovaně upozorňuje, aby lidé neposílali peníze ani kopie dokladů nikomu neznámému. Lidé by si také měli dávat pozor jaké programy si do svých zařízení stahují.