Dohromady zhruba o 200 tisíc korun přišly dvě ženy ze Zábřehu na Šumpersku, které neznámý pachatel oslovil pod záminkou soutěže o večeři. Oslovil je přes mobilní aplikaci a přes profil známé, obě ženy mu následně poslaly podle pokynů veškeré údaje k platební kartě. Podle policistů jde o další způsob internetové kriminality, jakým se pachatelé snaží získat informace k vstupu do bankovních účtů svých obětí. Oba případy vyšetřuje policie, sdělila dnes mluvčí policie Miluše Zajícová.
První poškozenou oslovila neznámá žena v neděli přes mobilní aplikaci. „Sdělila jí, že po zaslání e-mailu a svého telefonního čísla se může zúčastnit soutěže o večeři. Starší žena v tom neviděla žádnou záludnost a údaje odeslala. Netrvalo dlouho a přišla jí informace o výhře 20 tisíc korun. Neznámému pachateli, v domnění, že jí budou peníze zaslány na bankovní účet, poskytla veškeré přihlašovací údaje k platební kartě,“ uvedla policejní mluvčí. Po autorizaci zjistila, že jí bylo z účtu v několika odchozích platbách odčerpáno celkově 37.500 korun.
Druhá žena ze Zábřehu přišla téměř o 164 tisíc korun, i v tomto případě byl scénář podobný. Ženu v pondělí oslovil pachatel prostřednictvím profilu její známé, rovněž pod záminkou soutěže o večeři. Poté, co do ní byla údajně zařazena, pachateli poslala potřebné informace ze své platební karty a podle pokynů se přihlásila do internetového bankovnictví a potvrdila odchozí platby. „Po chvíli se jí to zdálo divné a neznámému pachateli napsala, že chce odeslané peníze ihned vrátit zpátky na účet nebo půjde na policii oznámit, co se stalo. Pak s pachatelem ukončila komunikaci a zjistila, že se nemůže přihlásit do internetového bankovnictví, na svůj e-mail a taky facebook. Zavolala tedy do banky a zjistila, že přišla skoro o 164 tisíc korun,“ dodala mluvčí.
Policie v této souvislosti znovu apeluje na obezřetnost. Nárůst kyberkriminality sledují policisté již delší dobu. Loni v kraji zaznamenali 1053 případů, což je z celkové trestné činnosti 11,6 procenta. Předchozí rok tento podíl činil 8,6 procenta a v roce 2020 to bylo 6,9 procenta, uvádějí statistiky. Nejčastěji jde o podvody a neoprávněné přístupy a poškozování záznamu.