Každoročně se policisté v české republice zaměřují na prevenci negativních dopadů užívání alkoholu a návykových látek mezi mladými lidmi. Cílem je zvýšit povědomí o rizicích spojených s jejich užíváním a nabídnout mladým lidem i jejich rodičům užitečné informace o tom, jak si zachovat zdraví. V Šumperských provozovnách zajistili policisté tři mladistvé pod vlivem alkoholu.
Akce proběhla 25. října po různých městech po celé republice, včetně Šumperku. Policisté kontrolovali provozovny společně s celníky, zástupci krajské hygienické stanice, České obchodní inspekce, strážníky místní městské policie a pracovníky sociálně-právní ochrany dětí. Zaměřili se na restaurace, kluby, herny, zábavní podniky a místa, kde se často zdržují nezletilí a mladiství.
„Policisté při kontrolách sedmnácti provozoven v Šumperku zjistili tři mladistvé osoby pod vlivem alkoholu, přičemž nejvyšší naměřená hodnota činila 1,13 promile alkoholu v dechu,“ uvedl policejní koordinátor prevence Ladislav Jílek s tím, že přestupky budou dále řešit správní orgány. „Nedostatky zjištěné Českou obchodní inspekcí byly vyřešeny v rámci její kompetence,“ doplnil Jílek.
Do akce se zapojili také policejní preventisté, zejména na šumperských základních a středních školách. Tam se zaměřili na problematiku nelegálních návykových látek u dětí. „Pro žáky a studenty si připravili preventivní přednášky o škodlivých účincích návykových látek, zejména pak alkoholu a drog. V rámci besed jsou děti informovány o zákazu prodeje a podávání alkoholických nápojů osobám mladším 18 let a o nelegálnosti užívání omamných a psychotropních látek,“ vysvětlil Jílek.
Zákon zakazuje prodej a podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let a člověk, který alkohol mladistvým zprostředkuje, se dopouští přestupkového jednání nebo trestného činu. „V případě, že fyzická osoba prodá nebo podá alkohol osobě mladší osmnácti let, dopouští se přestupku, za což lze uložit pokutu až do výše 150 000 korun. V případě, že se takového jednání dopustí vůči osobě mladší patnácti let, zvyšuje se horní hranice sazby na dvojnásobek. Skutkovou podstatu trestného činu podání alkoholu dítěti naplní ten, kdo ve větší míře nebo opakovaně prodá, podá nebo poskytne dítěti alkohol. Takové osobě pak hrozí trest odnětí až na jeden rok,“ uzavřel policista.