Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s toxickým benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Od počátku havárie nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje i pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla dnes ČTK přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Policie ke spolupráci pro objasnění okolností nehody přizvala soudní znalce.
Nehodu vyšetřují policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování. „Zajišťují se zásadní podklady týkající se provozu na drážním tělese, transportu převážené látky a ostatních nezbytných faktorů, které by mohly mít vliv na železniční událost. Ke spolupráci jsme přizvali soudní znalce, kteří mohou svými posudky přispět k objasnění průběhu události a zjištění dalších okolností, které k nehodě vedly,“ uvedla policejní mluvčí.
Kromě podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti policie vyšetřování rozšířila i o podezření z poškození a ohrožení životního prostřední z nedbalosti. Stíhán za tento trestný čin může být ten, kdo z hrubé nedbalosti poškodí nebo ohrozí půdu, vodu, ovzduší nebo jinou složku životního prostředí, a to ve větším rozsahu nebo na větším území, nebo takovým způsobem, že tím může způsobit těžkou újmu na zdraví nebo smrt. Trestný čin pamatuje i na to, kdy je k odstranění následků takového jednání třeba vynaložit náklady ve značném rozsahu.
Pachateli za obecné ohrožení z nedbalosti v případě způsobené vysoké škody hrozí až osm let vězení. U trestného činu proti životnímu prostředí je sazba nižší. Policie i Drážní inspekce již dříve avizovala, že vyšetřování potrvá měsíce.
Podle mluvčí Správy železnic (SŽ) Nely Eberl Friebové není dosud vyčíslení škod ukončeno, a to s ohledem na odklízení následků nehody. Hrubý odhad škod na infrastruktuře je zhruba 75 až 100 milionů korun, uvedla.
„Přesnější kalkulaci budeme mít k dispozici po ukončení všech prací. Náklady budou zahrnovat i nasazení techniky, poškozený železniční svršek a technologie na trati, likvidaci kontaminované zeminy, mzdy zaměstnanců a podobně,“ řekla ČTK mluvčí SŽ. Uplatňovat náhradu škody bude SŽ podle ní standardní cestou. „Po vyšetření příčin a okolností vzniku mimořádné události ze strany Policie ČR, Drážní inspekce a SŽ budou náklady uplatněny na viníkovi, případně u jeho pojistitele z titulu pojištění odpovědnosti za škodu,“ doplnila mluvčí.
Škoda na vlakové soupravě byla již dříve odhadnuta na 50 milionů korun, není v tom započítán náklad. Chemička DEZA z Valašského Meziříčí, která převážený benzen vyrobila, škody vyčíslila již dříve na několik desítek milionů korun. Další škoda ve stovkách milionů korun bude na životním prostředí. Její výše se bude odvíjet podle zástupců České inspekce životního prostředí od rozsahu sanačních opatření. Za přepravu cisteren s benzenem zodpovídal soukromý železniční dopravce.