Čtyřicetiletá žena se přes sociální síť Facebook seznámila s mužem, který ji požádal o přátelství a vydával se za úspěšného inženýra. Po pár měsících intenzivního dopisování si žena k muži vytvořila bližší vztah. Toho virtuální přítel využil a požádal ji o finanční pomoc na projektu ve Velké Británii. Žena jeho prosbě vyhověla a postupně na zahraniční účet muži poslala 800 tisíc korun. Půjčených peněz se do současné doby nedočkala.
Oznámení o podvodném jednání přijali policisté na obvodním oddělení Mohelnice. Žena se na policii obrátila s tím, že z ní její virtuální přítel vylákal 800 tisíc korun, které si půjčil na projekt ve Velké Británii, ale stále je nevrátil zpět. S ženou rovněž přerušil kontakt.
S mužem se žena seznámila před dvěma na měsíci na sociální síti Facebook. Muž se jí představil jako úspěšný stavební inženýr. Po intenzivním dopisování a výměně líbivých slůvek si žena k podvodníkovi vybudovala citový vztah.
“A přesně tohoto momentu využil dotyčný k tomu, aby svou lásku připravil o úspory. Poškozené napsal, že potřebuje pomoc v podobě půjčky na nákup stavebního materiálu v Turecku, aby mohl pokračovat v projektu realizovaném ve Velké Británii. Přitom ženě sliboval, že peníze vrátí, hned jak bude dokončena polovina stavby a neustále ji ujišťoval, že nemusí mít strach a může mu plně důvěřovat,” uvedla k případu mluvčí policie Jiřina Vybíhalová.
Poté se muž ženě svěřil s tím, že ve výstavbě vyvstaly komplikace a požádal ji o další finanční výpomoc. I v tomto případě žena jeho prosbám vyhověla a na účet vedený v zahraničí postupně přeposlala částku přes 800 tisíc korun. Půjčených peněz se do současné doby nedočkala.
Policie v souvislosti s tímto případem opět nabádá převážně osamělé ženy, které různí zahraniční „nápadníci“ požádají o přátelství prostřednictvím sociálních sítí, aby tyto žádosti raději odmítly. A pokud na přátelství přistoupí, aby „virtuálnímu příteli“ v žádném případě neposílaly žádné peníze.
Policie opětovně nabádá k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi.
Abyste se nestali obětí seznamovacího podvodu, dodržujte následující rady:
• dobře zvažte, zdali přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu
• dávejte si pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí
• protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milá slova, komplimenty, lichotky
• pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka např. lékaře, architekta, vojáka, různé specialisty…
• bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu
• předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje
• své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců• po určité době přichází se svými požadavky a to formou finanční pomoci např. na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání….