Výběr nejlepších českých i zahraničních dokumentárních snímků a zároveň rozšíření o nové formy vyprávění reflektující současné digitální trendy nabídne divákům letošní ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Organizátoři letos vsadili na silná témata, výrazné osobnosti a sekce, které propojují vědu s každodenností. Jubilejní 60. ročník se koná od 22. do 27. dubna, sdělila ČTK mluvčí festivalu Martina Vysloužilová. Akci pořádá olomoucká Univerzita Palackého.
„Program čítá přes 500 položek. Lidé se mohou těšit na filmové projekce, debaty, workshopy, výstavy, procházky po okolí, koncerty a DJ sety, mobilní planetárium, ale i ochutnávku piva z univerzitního pivovaru nebo originální poznávací hru pro rodiny s dětmi,“ uvedla mluvčí.
Do Olomouce opět přijedou výrazné osobnosti světové dokumentární či experimentální scény, například režisérka a umělkyně spolupracující s NASA Nelly Ben Hayoun-Stépanianová, belgický režisér a astrofyzik Vincent Langouche či brooklynští tvůrci Sean Paulsen a Brad Wickham. „Umělkyně Sister Sylvester, známá z festivalů v Benátkách, Amsterdamu nebo New Yorku, na AFO uvede projekt Napít se z Brechta, který autorka popisuje jako automatizovanou laboratorní performance,“ doplnila Vysloužilová. Do Olomouce zavítá i australská moderátorka, vědecká popularizátorka a autorka knih pro děti Lee Constableová.
Silné zastoupení budou mít na festivalu také dokumentární snímky z česko-slovenské produkce. Jde například o snímek Doktor na tripu Davida Čálka, který ukazuje přelomový výzkum pod vedením doktora Tomáše Páleníčka a mezinárodního vědeckého týmu, vědci zkoumali využití psychedelických látek při terapii. „Velmi aktuální série Medvěd režiséra Mira Rema zažije na AFO svou festivalovou premiéru, slovenská vláda navíc v dubnu schválila odstřel 350 medvědů, pozadí kauzy odhaluje právě tato série,“ pozval do kinosálů programový ředitel festivalu Ondřej Kazík.
Letošní ročník divákům připomene i své jubileum. „Před 60 lety se zakladatelé AFO inspirovali podobnou akcí v italské Padově, za jejímž vznikem stála také univerzita. Podnět vzešel z pražského Krátkého filmu a Československé akademie věd. Začátky byly hodně skromné. Od té doby ale festival ušel obrovský kus cesty a stal se nejstarším kontinuálně pořádaným evropským festivalem populárně-vědeckého filmu,“ řekla mluvčí AFO. Dodala, že na festival nyní každoročně míří osobnosti z celého světa nejen z filmové branže, akredituje se na něj kolem 9000 návštěvníků.
Podrobný program je na webu festivalu, kde si návštěvníci mohou pořídit akreditaci.