Po opravě je čtyřpatrová bašta, která je součástí středověkého opevnění města Olomouce. Smrkové šindele, které už měly nejlepší léta za sebou, jsou pryč. Krov byl ošetřen proti houbám a broukům. Řemeslníci pak věžičce nasadili novou šindelovou krytinu – tentokrát z trvanlivějšího modřínového dřeva.
V dnešní době jde o poslední historickou střechu v Městské památkové rezervaci Olomouc, která je nepřetržitě pokrývána dřevěným šindelem. „Při poslední opravě v roce 2002 byly na střechu položeny šindele ze smrku, kterým již končila životnost, a hrozilo zatékání do objektu,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu Sandra Kolářová s tím, že pod podlahou podkroví je ukrytý dřevěný řezbami ornamentálně zdobený strop.
„Pro obnovu střechy byl použit štípaný modřínový šindel s dvojitým krytím na husté laťování. Modřín je jako dřevo trvanlivější materiál a nová krytina z něj by tedy měla vydržet déle,“ doplnila Sandra Kolářová. Došlo i na výměnu krokví, krov zůstal původní.
Oprava navazuje na postupnou obnovu průchodu z Bezručových sadů k vile Primavesi a kostelu sv. Michala na Žerotínově náměstí, která začala už loni výměnou části zastřešení a pokračuje po etapách. Letos vyšla oprava na téměř 664 tisíc korun a mohla se uskutečnit díky podpoře z programu regenerace městských památkových rezervací Ministerstva kultury ČR a programu památkové péče Olomouckého kraje.

