Rejem masopustních masek, vůní zabijačkových specialit a všeobecným veselím v sobotu po dvouleté přestávce způsobené epidemií koronaviru znovu ožilo historické centrum Olomouce, kde radnice uspořádala třetí ročník masopustu. Na lidmi zaplněném náměstí byly k vidění ledové sochy, živá zvířata či desítka slaměných soch s masopustní tematikou, které vytvořili pracovníci Výstaviště Flora. Loni kvůli sílící epidemii koronaviru masopust v Olomouci uspořádán nebyl.
Dopoledne na Horní náměstí přivezl kočár s koňským spřežením členy městské rady oděných do hanáckých krojů, kteří na pódiu před radnicí symbolicky předali právo nad městem chase. Poté náměstí ovládly folklórní soubory a cimbálovky. Podle mluvčího radnice Michala Folty organizaci doprovodného programu letos zkomplikovala epidemie koronaviru. „Omikron zasáhl i do řad folklorních a cimbálových souborů, takže šlo do značné míry o improvizaci,“ uvedl Folta.
V centru Olomouce dnes bylo k vidění tanečně-akrobatické divadlo na chůdách Long Vehicle Circus. Masky na chůdách mezi publikem procházely průběžně po celou dobu masopustu. Nechyběly ani oblíbené ledové sochy tradičních masopustních postav, jako je voják, kůň či medvěd. Sochy na náměstí doplnil ledový trůn, na který lidé mohli usednout a vyfotit se. Sochy z ledu vysekali Marián Maršálek a Václav Lemon, kteří tvoří svá díla například v Beskydech na Pustevnách.
Lidé na náměstí mohli ochutnat speciality z nabídky šesti restaurací či zavítat k pětadvaceti stánkům masopustního jarmarku. K dostání byly i zabijačkové speciality.