Letošní obě výstavy projektu Kulturní dědictví UNESCO 2021 Rakousko úspěšně navštívily již 15 českých měst, ale jen ve dvou z nich budou představeny společně a komplexně – v Ostravě a právě v Olomouci.
„Obrovským úspěchem této výstavy je i reálná možnost výstavu Slavní „čeští“ Rakušané v roce 2022 představit i v několika rakouských městech a společně pak i výstavu Kulturní dědictví UNESCO České republiky, které bude pochopitelně obsahovat i panel prezentující položky světové seznamu UNESCO spojen s městem Olmoucí i Olomouckým krajem“, prozradil autor a producent výstavy Ing. Jiří Králík.
Návštěvníci tak budou mít unikátní možnost si na jednom místě prohlédnout výstavu Kulturní dědictví UNESCO Rakouska (38 panelů), výstavu Slavní „čeští“ Rakušané (50 panelů), ale také unikátní faksimilii Peuntigerovy mapy (8 metrů dlouhá mapa zapsaná v seznamu Paměť světa UNESCO).
Součástí vernisáže výstavy bude setkání zástupců institucí a měst, které se starají právě o některé významné osobnosti spojené s Olomoucí či Olomouckým krajem (např. G. Mahler, S. Freud, L. Slezak, J. V. Radecký, R. Musil, E. Husserl ….). Celý projekt měl původně končit letos, ale velký zájem dalších velkých českých měst (Liberec, Znojmo, Teplice, Praha, …) prodloužil projekt i do roku 2022.
„Rakousko je nám Čechům velmi blízká země a mnoho našich osobností je výrazně propojeno,“ doplnil ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.