Prostory objektu Expozice času ve Šternberku, kde se nachází muzeum hodin, bude od čtvrtka příštího týdne hostit netradiční výstavu s názvem NEkostely a NEkaple. Návštěvníky seznámí s 55 církevními stavbami, které přestaly sloužit svému původnímu náboženskému účelu a našly jiné využití. Autorkou výstavy je Michaela Bučková, sdělila ředitelka Městských kulturních zařízení Šternberk Marie Velká. Výstava bude k vidění po celé prázdniny.
Výstava Olomoučanky Bučkové se zrodila díky jejímu studiu na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity, kde se učili sestavovat mapu. „Toto téma mě velice zaujalo a chtěla jsem mít mapu svoji vlastní. Vzhledem k mé vášni pro památky, jako jsou kostely, kaple, ale i hrady, zámky a kláštery, vznikl nápad zpracovat mapu církevních staveb, které změnily původní sakrální účel užívání,“ uvedla Bučková.
Autorka výstavy oslovila řadu starostů, úředníků, kronikářů, ale i obyvatel různých částí Olomouckého kraje a našla 55 církevních staveb, které přestaly sloužit svému původnímu náboženskému účelu a jsou užívány jiným způsobem. „Jedná se o kostely, kaple a synagogy, které jsou samostatně stojící nebo součástí hradů, zámků, klášterů nebo jiných objektů,“ uvedla Bučková.
Některých objektů se podle autorky církev vzdala, protože začaly kvůli nevyužívání chátrat a přešly do vlastnictví státu nebo do soukromého vlastnictví a některé jsou stále ve vlastnictví církve, která je pronajímá. „Mezi objekty, které jsem vypátrala, patří například změna na tělocvičnu, penzion, květinářství, mysliveckou chatu, posilovnu, galerie, školní třídy a další. Pátráním po těchto stavbách se zabývám dál a doufám, že tuto sbírku NEkostelů a NEkaplí brzo rozšířím,“ doplnila Bučková.
Podle ředitelky Městských kulturních zařízení Šternberk Marie Velké se ve Šternberku taková kaple nachází na hradě Šternberk a v současnosti slouží jako obřadní síň. V Olomouci je zase příkladem odsvěcený Červený kostel, který dříve sloužil jako depozitář knih Vědecké knihovny v Olomouci (VKOL). Objekt, který nyní vlastní Olomoucký kraj, byl před časem rekonstruován, náklady vyšly na 172 milionů korun. Veřejnosti se poprvé v novodobé historii otevřel od poloviny května, proměnil se v moderní kulturní centrum VKOL se sálem pro 200 lidí.