Radnice měst Olomouce a Prostějova připravily program k oslavě svátečního období masopustu. Historická centra těchto měst se promění na karnevalové dějiště, kde si návštěvníci budou moci připomenout zvyky spojené s touto tradicí nebo například nakoupit zabijačkové dobroty. Masopust ve městech je oblíbenou událostí, která zpravidla přiláká spousty návštěvníků. V předchozím roce však oslavy neproběhly z důvodu koronavirové pandemie.
V Prostějově datum akce připadá na 26. února, v období mezi Tučným čtvrtkem a Masopustní nedělí. „Masopustní veselí odstartuje v 10:00 průvodem okolo rynku. Na pořadu bude mimo jiné pohádka pro malé i větší, jarmareční kejklování, připraveni budou žongléři a kejklíři a zahraje i masopustní kapela,“ sdělila ČTK mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.
Olomouc si pro své potenciální návštěvníky připravila vystoupení hanáckých folklorních souborů, cimbálovou muziku, farmu se zvířátky, kreslení karikatur nebo také masopustní jarmark. Olomoucké masopustní oslavy se uskuteční 19. února na Horním náměstí. Nabitý program mimo jiné slibuje ledové sochy, které lze označit za unikátní umělecká díla. V roce 2020 sochaři při příležitosti olomouckého masopustního veselí z ledu vytesali například malou Hanačku nebo prasátko v trokách. Součástí karnevalových zvyků je bezesporu nošení masek, k oblíbeným patří báby s nůší, kominík s žebříkem nebo třeba medvěd či kobyla.
Masopust je označení používané pro období oslav po konci půstu, který držíme od svátku Tří králů. Letošní Tučný čtvrtek připadá na 24. února, Masopustní neděle na 27. února a Masopustní úterý tudíž na 2. března. Původ svátku bychom mohli hledat v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. K tradičním aktivitám oslav patří hodování, taneční zábavy a také zabijačky. Masopust se vyznačuje také průvody masek nebo scénickými výstupy.