Do Olomouce se vrací po 13 letech s ukázkou své tvorby nejznámější současný malíř Islandu Helgi Thorgils Fridjónsson. Jeho výstavu s názvem Časná rána Helgiho Fridjónssona, na které autor představí malby inspirované krajinou a příběhy rodného Islandu, budou moci návštěvníci zhlédnout od úterý příštího týdne. Bude v prostorách Galerie Caesar, která umělce hostila již v roce 2009.
Výstava představí autorovy obrazy z let 2018 až 2022 a nejnovější akvarely vytvořené právě pro tuto výstavu. O výstavu v Olomouci projevil zájem podle galeristy sám autor. „Takový autor se neodmítá, vystavuje po celém světě, je to taková islandská hvězda. Měl jsem tedy radost, že jej mohu znovu představit, a to i s relativně dlouhým odstupem let,“ uvedl vedoucí galerie Miroslav Schubert. Podotkl, že nejde o jediného autora, který se do Olomouce vrací se svou výstavou.
Fridjónsson měl svou vlastní výstavu v Olomouci naposledy v roce 2009, jeho obrázky si však mohli návštěvníci prohlédnout také loni, když galerie slavila 30 let svého vzniku a prostor se tehdy rozhodla dát všem vystavujícím autorům z dosavadních 353 autorských i kolektivních výstav. Připomenout se měli malým formátem, své dílo měli ideálně vměstnat do rozměru 30krát 30 centimetrů. Mezi prvními dorazil obrázek až z Islandu od Fridjónssona.
Islandského malíře galerista přirovnává k vypravěči. „Jeho malby jsou inspirovány krajinou a příběhy rodného Islandu, kde také žije a pracuje. V islandském malířství má příroda a krajina zásadní roli. A právě jeho přístup k přírodě jakožto k vedoucímu subjektu historie islandské malby není formální, minimalistický ani konceptuální, příroda je pro něj podnět velmi důležitý, určující,“ doplnil galerista. Jeho obrazy a kresby jsou plné severských mýtů a pohádek, ryb, krabů a mrožů, ledových příkrovů, mraků a pramenů vody – nad nimi levitují postavy lidské i andělské, ovoce a ryby a cvrlikají ptáci. „A přestože vše působí nadpřirozeně, umělec se zabývá realitou, podstatou člověka a přírody,“ dodal galerista.
Devětašedesátiletý Helgi Fridjónsson vystavuje od roku 1974 svá díla pravidelně ve významných galeriích na Islandu, v Evropě a USA. Jeho práce jsou zastoupeny v mnoha veřejných i soukromých sbírkách po celém světě. Kromě své vlastní tvorby Fridjónsson působí jako organizátor výstav v Reykjavíku i ve světě. Od roku 1980 provozuje ve svém domě v Reykjavíku malou výstavní síň „The Corridor“, jejímž cílem je otevřít dveře umění, které by jinak na Islandu nebylo k vidění.