Zastupitelstvo Olomouce v pátek po pětihodinové diskusi otevřelo cestu k možnému sloučení Moravské filharmonie (MFO) a Moravského divadla (MDO) do jedné organizace, která bude mít dva orchestry. Zastupitelé pověřili primátorova náměstka Viktora Ticháka (Piráti) přípravou dalších kroků nezbytných k provedení fúze těchto dvou významných kulturních institucí. Radní se k variantě sloučení přiklonili už v listopadu. Rozhodli se na základě doporučení expertů, kteří se v analýze zabývali čtyřmi možnostmi fúze. Zástupci divadla a filharmonie k tomuto záměru zaslali radnici dvě desítky podnětů. Týkají se například zachování svébytné značky MFO, transparentního výběrového řízení na ředitele či náplně a velikostí orchestrů obou institucí.
Mezi další kroky radnice bude po dnešním rozhodnutí zastupitelstva výběr manažera, který posoudí vhodné varianty spojení k 1. lednu 2025, sestaví rozpočet nové organizace na rok 2025, zpracuje organizační strukturu a plán personálních změn, připraví přechod majetku a závazků na nástupnickou organizaci, zajistí transfer zaměstnanců divadla a filharmonie do nové organizace či vypsání výběrového řízení na jejího ředitele. „Není to nejúspornější varianta, v tématu transformace divadla a filharmonie nejde prvotně o absolutní finanční úsporu, ale o větší hospodárnost a soběstačnost kulturních institucí, efektivitu vynaložených financí a lepší využití potenciálu jak divadla, tak filharmonie. Analýza tento postup označila za nejefektivnější z hlediska potenciálu šíře i kvality kulturní nabídky,“ uvedl Tichák.
Opoziční zastupitel Jan Holpuch (ODS) míní, že analýzu variant dalšího fungování filharmonie a divadla je nutné dopracovat a podrobit oponentuře. Navrhl proto, aby ji zastupitelstvo pouze vzalo na vědomí a ustavilo pracovní skupinu, která se výsledky analýzy bude dál zabývat. Jeho návrh nebyl schválen. Podle primátora Miroslava Žbánka (ANO) ale budou jeho připomínky zohledněny při dalším postupu.
Odborníci v analýze fungování divadla a filharmonie jako nejlepší variantu navrhli jejich sloučení při zachování dvou orchestrů. Materiál vypracovala pražská společnost Economic Impact Art, město za něj zaplatilo 240.000 korun. Obavy ze slučování obou institucí mají především odboráři z MFO. Upozornili na to, že slučováním přijde o práci až pětina hudebníků. Podle šéfa odborů Josefa Vláčila analýza naprosto jasně vypočítává, že úspor se dosáhne hlavně za předpokladu razantního snížení zaměstnaneckých stavů. „Druhý nejstarší český orchestr s téměř osmdesátiletou tradicí by tak přišel až o 20 procent hráčů,“ upozornil.
Proti záměru města sloučit MDO s MFO se již dříve otevřeně postavilo sedm desítek umělců z celé republiky, obavu mají především ze snížení umělecké úrovně. Podle opozice by se město místo zbrklého a nepřipraveného sloučení obou institucí mělo spíše pokusit získat nové zdroje financování divadla a filharmonie například od Olomouckého kraje či ministerstva kultury.