Netradiční petiční stánky v podobě klavírů natřených červenou barvou umístili na tři místa v centru Olomouce filharmonici, kteří tímto způsobem dali najevo svůj nesouhlas s chystaným sloučením Moravské filharmonie Olomouc (MFO) s Moravským divadlem Olomouc (MDO). Svůj podpis pod petici mohou připojit lidé u klavírů na Náměstí hrdinů, Horním náměstí a u tržnice. Sdělil to předseda Odborového klubu autonomní filharmonie Vojtěch Pospíšil.
Záměr sloučit MDO a MFO do jedné organizace loni v prosinci schválilo olomoucké zastupitelstvo, fúze má nastat k 1. lednu příštího roku. Pod jednu organizaci bude poté spadat symfonický orchestr a třísouborové divadlo. Filharmonici s chystaným sloučením nesouhlasí a kvůli možnému střetu zájmů nedávno kritizovali jmenování ředitele MDO Davida Gerneše do funkce manažera, který má na starost přípravu sloučení.
“Pro umístění petičních stánků jsme zvolili frekventovaná místa v Olomouci, a protože jsme hudebníci, i jejich podoba odráží diskutované téma. Navíc jsme piana namalovali na červeno, abychom přitáhli pozornost jak kolemjdoucích, tak politiků na radnici. Koneckonců jsou to oni, kteří jsou za současnou situaci zodpovědní. Věříme, že dokážeme oslovit dostatečný počet spoluobčanů, kterým není osud filharmonie lhostejný,“ uvedl Pospíšil.
Radní podle Pospíšila akceptovali návrh vzešlý z analýzy firmy Economic Impact Art a pod záminkou úspor nastartovali proces sloučení, který zahrnoval redukci orchestru MFO a MDO zhruba o pětinu hráčů. Posléze radní podle Pospíšila svá vyjádření o možném propouštění mírnili. Filharmonikům se také nelíbí, že kvůli plánové fúzi má nyní samostatná MFO zaniknout a stát se součástí divadla. „To je pro nás naprosto nepřijatelné,“ uvedl mluvčí Unie orchestrálních hudebníků MFO Jakub Látal.
Předseda Unie orchestrálních hudebníků MFO Josef Vláčil považuje tento týden prezentovaný projekt sloučení MDO a MFO za „pochybný a utopicky vznešený“. „Politici nemají cíl, nemají nastavené procesy, nemají zajištěné financování. Také říkají, že mají zájem spolupracovat s dalšími subjekty, jako jsou Univerzita Palackého nebo Janáčkova akademie múzických umění. Patrně zapomněli, že MFO má s UP nebo JAMU již dávno uzavřená formální i neformální memoranda o spolupráci,“ uvedl Vláčil.
Odborníci připravili právní a ekonomické posouzení variant spojení MDO a MFO, příští týden je projedná zastupitelstvo. Experti městu doporučili, aby nová organizace vznikla formou sloučení divadla a filharmonie. Při této variantě bude totiž zachováno jedno identifikační číslo, na němž je navázáno nejvíc smluv, majetku, dotací. I po sloučení budou zachovány značky obou institucí.
Přínosem fúze má být podle primátorova náměstka Viktora Ticháka (Piráti) stabilita a rozvoj. Nová instituce bude mít podle primátora Miroslava Žbánka (ANO) větší šanci získat evropské granty, než kdyby tak činilo pouze divadlo či filharmonie.