Olomouc rozdávala ceny města a my jsme s manželkou sehnali druhý večer po sobě hlídání, takže jsme u toho nechyběli. Kulturní půst byl opravdu mimořádně dlouhý, a pokud máte stejný deficit jako my, určitě nám rozumíte a na společenských akcích v těchto dnech také nechybíte. Mně osobě udělalo velkou radost ocenění profesora Rostislava Šváchy v kategorii kultura, a byť jej neznám nikterak důvěrně, rád bych mu věnoval několik řádků.
Profesor Švácha je mimořádnou osobností v oblasti dějin umění a za svou publikační, osvětovou a výzkumnou činnost získal již ocenění celou řadu. Pro Olomouc je zásadní jeho pedagogické působení na Univerzitě Palackého, neboť svou erudicí a názory dokázal prohloubit zájem o veřejný prostor u řady svých studentů. Část z nich se pak podílela na založení spolku Za krásnou Olomouc, který organizuje procházky a přednášky s důrazem na olomoucký veřejný prostor a pořádá Cenu Rudolfa Eitelbergera, která se soustředí na oceňování zdařilých počinů v oblasti architektury na území Olomouckého kraje.
Právě profesor Švácha patřil mezi hlavní mluvčí Iniciativy proti Šantovka Tower. Tato iniciativa v minulých letech pořádala jednu z mála demonstrací v olomouckých ulicích a je skoro s údivem, že současná městská rada nebránila ocenění svého kritika. Ať už minulé, tak současné vedení olomoucké radnice, se vůči stavbě mrakodrapu v blízkosti památkové rezervace nevymezilo. Ocenění v tomto kontextu působí jako nezanedbatelný projev velkorysosti.
V blízkosti městské památkové rezervace se i v posledních měsících odehrávají zásahy, které vyvolávají mimořádný ohlas veřejnosti. Ať už se jedná o odstranění historické věžičky z činžovního domu na ulici Komenského nebo bourání historických objektů a budování novostaveb v unikátních vilových čtvrtích. Buďme rádi za hlídací psy, kteří nás na tyto necitlivé zásahy upozorňují. A byť neexistuje jednoduché řešení jak z hlediska ochrany těchto území, tak pro investory, kterým se záchrana historicky cenných prvků ekonomicky nemusí vyplatit, veďme dialog a usilujme o kultivaci veřejného prostoru kolem nás. Olomouc je dnes město chudé na peníze, ale bohatství našeho kulturního dědictví tu je a bude nadále. Tvář kulturně-kreativní metropole je potřeba nastavit do popředí tak, aby se stala zárukou prosperity a udržitelného rozvoje.