Moravské divadlo v Olomouci nabídne v příští divadelní sezoně svým návštěvníkům deset nových titulů, budou mezi nimi i české a světové premiéry. Na dramaturgickém plánu se podepsala ekonomická situace divadla – divadlo muselo snížit počet premiér a zároveň zvýšit kvůli rostoucím nákladům vstupné zhruba o deset procent, řekl dnes novinářům ředitel divadla David Gerneš. Návštěvnost se však podle něj vrací k číslům před pandemií koronaviru, letos by mělo do divadla zavítat více než 90 tisíc návštěvníků.
„Museli jsme přistoupit ke krokům, které nejsou příliš populární, museli jsme škrtnout dva projekty. Jde o jednu velkou premiéru, bohužel to pro sezonu 2023/2024 odnesl balet, a to z toho důvodu, že má poměrně široký repertoár, který musíme vyhrát pro naše abonenty. Věříme, že je to dočasné řešení, které se nebude opakovat pro další sezony, ale je možné, že budeme muset pak k podobným opatřením sáhnout u jiných souborů,“ uvedl Gerneš.
Balet tak letos nabídne pouze jeden nový titul, půjde však o světovou premiéru. V únoru příštího roku uvede taneční drama Želary, které je volně inspirované stejnojmenným povídkovým souborem Květy Legátové. Hudbu pro tento titul zkomponuje Zuzana Lapčíková, o choreografii se postará Hana Litterová, uvedl šéf baletu Jan Fousek. Baletní soubor se bude podílet i na dvou operních premiérách.
Pět premiér chystá soubor činohry. Sezonu otevře v říjnu českou premiérou inscenace Jmenuji se Ašer Lev od amerického autora židovského původu Chaima Potoka odehrávající se v New Yorku v 50. letech 20. století. V listopadu je v programu premiéra inscenace Natěrač, známou komedii Donalda Churchilla nastuduje Jana Paulová, jako režisérka se do olomouckého divadla vrací po třech letech. Do Moravského divadla se vrátí v pozici režiséra také Miroslav Krobot, který v lednu uvede Těsnohlídkovu Lišku Bystroušku. Vlastní dramatizaci vytvoří opět s olomouckým psychologem Lubomírem Smékalem.
V březnu je v plánu uvedení francouzské komedie Brouk v hlavě, inscenace se ujme režisérka Jana Ryšánek Schmiedtová. V květnu činohra nabídne v premiéře hudební komedii Ela! inspirující se životem a závodní kariérou první dámy automobilového sportu a slavné olomoucké rodačky Elišky Junkové. Půjde o světovou divadelní premiéru, inscenace vzniká na míru olomoucké činohře, pod autorským textem je podepsán Tomáš Syrovátka.
Soubor opery a operety má pro sezonu připraveny čtyři nové tituly – v listopadu půjde o premiéru inscenace Ad Matrem v režii Borise Jedináka a Petra Erbese z Divadla Na zábradlí, v prosinci to bude premiéra italských oper Sedlák kavalír a Komedianti, v dubnu se chystá muzikál Sugar a v červnu soubor sezonu uzavře uvedením Prodané nevěsty v režii Janky Ryšánek Schmiedtové.
Moravské divadlo má rozpočet 200 milionů korun, z toho příspěvek olomoucké radnice činí 150 milionů korun. Zhruba 20 milionů korun získává divadlo ze vstupného, zbytek je dotace z ministerstva a kraje. Vedení olomoucké radnice kvůli současné ekonomické situaci hlavních kulturních institucí ve městě nyní řeší otázku koncepčního financování Moravského divadla a Moravské filharmonie pro další roky. Rozhodnutí politiků dosud nepadlo.