Už devátý ročník uměleckého projektu Sculpture Line přichází do Olomouce. Kolemjdoucí právě mohou v ulicích města pozorovat třeba instalaci manty.
„Jedná se o mantu obrovskou, to dílo se jmenuje Andělé moří. Je to tak, že už šestým rokem se podílíme na festivalu Sculpture Line, což je snaha o umisťování soch ve veřejném prostoru,“ řekl pro Olomoucký Report vedoucí odboru kultury Radim Schubert.
Olomouc je součástí festivalu od roku 2018. „Budou minimálně tři instalace, Andělé moří, dnes jsme měli instalovat ještě sochy s názvem Záchranné čluny na hradby v Bezručových sadech, ale instalace je náročná, tak to potrvá. Máme pak rozjednanou ještě jednu instalaci, ale tu zatím nechceme prozatím prozrazovat,“ popsal Schubert.
Andělé moří by měli zůstat v Opletalově ulici v Olomouci do 30. září příštího roku. „Je to tak, že sochy zůstávají maximálně na pár měsíců, u těch letošních máme termín do příštího roku s tím, že můžeme požádat o prodloužení instalace, pokud bude zájem ze strany veřejnosti,“ vysvětlil vedoucí odboru kultury a dodal: „V tuto chvíli sochy instalujeme a čekáme, jaké emoce vzbudí, ale věřím, že manty i andělé se budou líbit.“
Sculpure Line probíhá i v dalších českých městech. Lidé se díky projektu mohou potkat s uměním ve veřejném prostoru také třeba v Praze, Ostravě, Zlíně, Broumově nebo Hradci Králové. V Olomouci byla v rámci festivalu v minulých letech umístěna například socha chobotnice na jezírku ve Smetanových sadech, goril, které hlídaly vstup do parku u Výstaviště Flora, nebo instalace Rounded od olomouckého sochaře Jana Dostála.
Právě Chobotnice od Viktora Paluše byla nejoblíbenější sochou, která se do Olomouce díky festivalu dostala, odstraněna byla až letos v létě, přemístila se na jezírko v Dolních Břežanech. Naopak nejvíce negativních reakcí podle Schuberta získala Dostálova socha Stvůra.