Nezávislé olomoucké Divadlo na cucky otevírá ve středu 20. září opět svou scénu. Na Dolním náměstí tak zahájí už 7. sezónu, celkově pak v Olomouci působí rovných dvacet let. Program nejbližších dnů a týdnu zahrnuje stávající repertoár i premiéru novinky – autorské inscenace MASARYK(OVÁ), která diváctvu přiblíží životní příběh první dámy Československa.
„Divadlo na cucky je profesionální nezávislé divadlo se současnou dramaturgií, věnující se občanské angažovanosti a aktuálním společenským tématům. A i když to takto zní poměrně seriózně, našim představením rozhodně nechybí humor – zasmějete se, a zároveň se můžete zamyslet nad problémy světa, který nás obklopuje,“ uvedl mluvčí divadla Zdeněk Vévoda a upozornil, že Divadlo na cucky má aktuálně v repertoáru asi historicky nejvyšší počet inscenací. „Jde celkem o jedenáct titulů, jež připravily profesionální inscenační týmy, čítající mimo jiné 17 profesionálních hereček a herců, známých z renomovaných scén, jako například pražské či brněnské Národní divadlo, Husa na provázku, HaDivadlo, Městské divadlo Zlín nebo Městská divadla pražská. Ve dvou případech pracovali profesionální režiséři s amatérskými herci – absolventy našeho dramatického kurzu SENior,“ napočítal Vévoda.
Za poslední rok divadlo představilo tři novinky zvučných režisérských jmen: VSTUP ZAKÁZÁN (režie Tomáš Loužný), Tanec dervišů (režie Barbara Herz) a Vichřice v domě č. 11 (režie Petr Erbes a Boris Jedinák). „V uplynulé sezóně jsme se věnovali nejen lokálním problémům. Otevřeli jsme tabuizované téma armády skrz zkoumaní nedalekého vojenského újezdu Libavá, věnovali jsme se celospolečenské otázce svobody, nesvobody i současnému stavu justice a vězeňství v Česku, a to skrze skutečný příběh olomouckého adiktologa Dušana Dvořáka. Autentické příběhy českých seniorek pak zpracovalo již zmíněné Studio SEN, složené z absolventů dramatického kurzu SENior, pod režijní taktovkou tandemu z Divadla Na zábradlí,“ popisuje umělecká šéfka Divadla na cucky Silvia Vollmann. Právě ona se ujme první letošní premiéry – s herečkou Miladou Vyhnálkovou připravuje one woman show s příběhem Charlotte Garrigue Masaryk, pod názvem MASARYK(OVÁ). „O první dámě Československa a jejím odkazu se toho obecně moc neví, což byl jeden z důvodů, proč jsme se tomuto zajímavému životnímu příběhu rozhodli věnovat. Součástí příprav inscenace byl i náš tvůrčí pobyt v New Yorku, kde se nám podařilo setkat se s jedinou pravnučkou tehdejšího prezidentského páru,“ vysvětlila Vollmann výběr tématu. MASARYK(OVÁ) se dočká premiéry v den výročí vzniku samostatného Československa, 28. října. První reprízy jsou plánovány na 30. a 31. října.
Do konce sezóny pak divadlo pozve ještě na dvě premiéry, z nichž jedna potěší příznivce současného tance a bude zpestřením jinak činoherního repertoáru divadla. „Zatím prozradíme jen jména režisérů, kterými budou Alexey Shcherbakov, ruský choreograf působící momentálně v uměleckém exilu v Německu, a slovenský režisér Šimon Spišák, jehož pohádku Tři oříšky, kterou pro Divadlo na cucky vytvořil, ještě stále s velkým úspěchem uvádíme,“ řekla Vollmann. „V srpnu jsme za ni získali prestižní cenu Zlatý Gunár na mezinárodním festivalu Kremnické Gagy,“ dodala umělecká šéfka divadla. Divadlo o sobě dalo vědět i během vyhlášení nominací na Ceny Thálie 2023, to když se v širší nominaci v kategorii alternativní divadlo objevilo jméno Marka Kristiána Hochmana. „Jedná se o obrovský úspěch nejen pro Marka, ale i pro celou naši scénu. Jsme rádi, že si odborná veřejnost všimla jeho strhujícího výkonu v inscenaci Budoucí lokální hvězda Hochman hraje bývalou globální hvězdu Thunberg. Ukazuje to mimo jiné, že Divadlo na cucky si už získalo pevné místo na mapě českých profesionálních divadel, poutá pozornost na celostátní úrovni a dělá dobrou reklamu městu i kraji,“ uzavřel Vévoda.
Kompletní program Divadla na cucky najdete na webu www.divadlonacucky.cz. Organizátoři zároveň upozorňují na změnu začátků představení, které se s novou sezónou přesouvají z tradiční 19. hodiny na 18.30.