Už po osmé se letos udělovala cena Rudolfa Eitelbergera, devítičlenná porota vybírala nejlepší stavby z posledních dvou let. „Aby byl přehled opravdu kvalitní, osvědčil se nám interval dvou let, protože je pak z čeho vybírat,“ řekla Jana Kiesewetterová, předsedkyně spolku Za krásnou Olomouc, který udílení tradičně organizuje. První cenu si odneslo Středisko správy a údržby dálnic v Přerově.
„Dva dny jezdila po celém Olomouckém kraji a vášnivě diskutovala, kdo ve finále zůstane. Zejména pro organizátory soutěže jsou to bolestné chvíle, také mnozí architekti a investoři zažívají zklamání, když jejich stavba vypadne. Jako ve sportu,“ dokreslila průběh výběru Martina Mertová. V porotě usedl například náměstek primátora města Olomouce Tomáš Pejpek (ProPir) nebo architekti Zdenka Vydrová a Imrich Vaško.
Hlavní cenu nakonec získalo přerovské Středisko správy a údržby dálnic od brněnského ateliéru Pelčák a partner architekti. „Areál se volně inspiruje starými hospodářskými dvorci. V industriální krajině dálničních obchvatů novostavba jasně dokazuje, že i zázemí technické infrastruktury může – a mělo by – být předmětem kultivované práce architekta,“ píše se ve zprávě poroty.
Na druhém místě skončila realizace rodinného domu v Radíkově, třetí příčku překvapivě obsadil fotbalový stadion od Víta Janků v Postřelmově. „Svými architektonickými kvalitami prokazatelně motivuje postřelmovské fotbalisty k vyšším výkonům a jako nástroj pro budování dobrých sousedských vztahů se řadí k nejsympatičtějším stavbám letošního ročníku ceny,“ řekl k výsledkům předseda poroty Rostislav Švácha. Na další místa porota vybrala čtyři zrekonstruované budovy v Olomouci. Bodoval nárožní dům Kateřinská 13 pro nové Badatelské vědecké centrum CMTF od studia ječmen nebo administrativa Masarykova 50 od ateliéru masparti. Stejný ateliér byl oceněn i za záchranu a rekonstrukci veřejných záchodků v Čechových sadech.