Bez průvodce, přesto se zasvěceným výkladem mohou návštěvníci poznávat současné středoevropské umění na výstavách Trienále SEFO 2021 v Muzeu umění Olomouc. Stačí mít chytrý telefon a jít po stopách speciálních QR kódů. Novinku doplňují i další obměny hlavní výstavy UNIVERSUM.
Návštěvníci najdou QR kódy na podlaze v různých částech Muzea moderního umění. Stačí je načíst do telefonu a mají k dispozici krátká vysvětlující videa. „Danou část výstavy či jednotlivá díla přibližují sami umělci nebo kurátoři Muzea umění,“ vysvětluje šéfkurátorka trienále Barbora Kundračíková.
Lidé tak mají jedinečnou možnost dozvědět se přímo před uměleckým dílem, jak jej vnímá či jak jej tvořil samotný autor, ať už je to Štefan Oslej, Pavel Büchler, Zdeněk Trs, Jaroslav Varga a další.
VR svět Karola Pomykaly a mikrokosmos Gabora Koóse
Výstavu UNIVERSUM doplnila také nová díla, například čtyřmetrový linoryt z produkce polského grafika Karola Pomykały. „Ten doprovází také virtuální realita, do níž mohou návštěvníci vkročit díky VR brýlím, které mají k dispozici hned vedle tohoto díla,“ připomíná Barbora Kundračíková.
Zaplnil se také ateliér Gabora Koóse. Tento maďarský grafik pojal téma universa svérázně a originálně – na papír v měřítku jedna ku jedné totiž otiskl svůj vlastní ateliér, který přivezl do Olomouce. Nově tento prostor doplnily nábytek či nástroje ve skutečné velikosti, tedy opět jejich papírové podoby. Zájemci tak mohou navštívit jeho tvůrčí dílnu, aniž by museli cestovat do Maďarska.
Stovky lidí „tiše křičí“ do proluky
Po setmění je k dispozici venkovní instalace Dana Gregora Tichý křik v proluce SEFO. Zhruba stovka lidí denně prochází ohradou do proluky SEFO v sousedství Muzea moderního umění a šeptá, křičí či jinak sděluje své myšlenky do mluvidla a laser následně „vypaluje“ jejich slova do volného prostoru. Pro spoustu lidí je to už téměř povinná zastávka při noční cestě Olomoucí