Na Dolním náměstí v Olomouci vznikl nový výstavní prostor s názvem Studio G21, který cílí především na mladé umělce. Zázemí zde najdou malíři, fotografové i sochaři, kteří jsou spojeni s regionem. Dramaturgie studia vychází ze spolupráce Unie výtvarných umělců, Muzea umění a Univerzity Palackého, ale i uměleckých škol a studií. Studio otevře ve čtvrtek výstava fotografa Michala Kalhouse a představení projektu Olomoučtí fotografové, řekli dnes zakladatelé této výstavní platformy.
Za studiem stojí Unie výtvarných umělců Olomoucka a Galerie města Olomouce, se kterou by se mělo Studio G21 generačně propojit. „Prezentovat by se zde měly mladé projekty jako například studentský výstavní projekt Basement Project, Street Art Festival, Chaoscompany, což jsou mladí umělci Olomouce. Studio G21 by mělo být místem kvasu, místem, kde se něco rodí, místem prolínání myšlenek, nápadů a výtvarných a generačních názorů,“ řekl dnes fotograf Vladimír Janek, který se na jeho zrodu podílel.
Podle Oldřicha Schnabla z Unie výtvarných umělců Olomoucka chce dát studio na rozdíl od Galerie města Olomouce, která je zaměřena na tvorbu již vyzrálých výtvarníků, prostor mladší generaci i experimentálnímu umění. „Spolupráci jsme navázali s Muzeem umění, Univerzitou Palackého, s domem dětí a mládeže či základními uměleckými školami, se kterými jsme vytvořili program na celý rok. Měla by zde být taková laboratoř nového vznikajícího výtvarného umění a zároveň směrů, které z nich možná budou vyplývat,“ řekl Schnabl. Doplnil, že výstavy se budou měnit v měsíčním cyklu.
První výstava ve Studiu G21 bude v režii šternberského fotografa Michala Kalhouse. Soubor fotografií, který pod názvem Dárky sestavila kurátorka Štěpánka Bieleszová, je průřezem jeho tvorby od počátku 90. let do nedávné minulosti. Název výstavy reaguje na velkorysé gesto autora, který koncem loňského roku daroval velkou část své celoživotní tvorby do sbírky fotografie Muzea umění Olomouc. „Věnuje se již od 90. let tradiční analogové fotografii, avšak volba jeho námětů a témat je naprosto originální. Bývá považován za solitéra, který se vymyká standardním fotografickým postupům,“ řekla kurátorka.
Druhá část výstavy bude věnována knižní edici Olomoučtí fotografové, ve které dosud vyšly knihy o Miloslavu Stiborovi, Karlu Kašpaříkovi a Petru Zatloukalovi. Právě Michal Kalhous bude další osobností v pořadí této edice. Původní vydavatelský projekt, na kterém odborně spolupracuje vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci a Muzeum umění Olomouc, minulý týden získal ocenění Olomouckého kraje.