Odboráři Moravské filharmonie Olomouc (MFO) ode dneška vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem je jejich dlouhodobý kritický postoj k chystanému sloučení s Moravským divadlem Olomouc (MDO) do jedné příspěvkové organizace, která vznikne k 1. lednu. Obě instituce se město rozhodlo sloučit z ekonomických důvodů. V prohlášení kritizují odboráři i výběrové řízení na nového šéfa této organizace, uvedl mluvčí odborářů základní organizace Unie MFO Jakub Látal. Program filharmonie to podle odborů neovlivní.
Podle primátorova náměstka Viktora Ticháka (Piráti) se příprava sloučení divadla a filharmonie i výběr ředitele odehrává podle harmonogramu. Tichák s argumentací odborářů nesouhlasí a vyhlášení stávkové pohotovosti považuje za politický krok, na který mají odboráři právo.
Odboráři považují vyhlášení stávkové pohotovosti za jediný způsob, jak znovu připomenout, že proces slučování podle nich nemá žádné konkrétní cíle, je špatně připravený i špatně vedený a nelze jej údajně zodpovědně stihnout. Kritizují i proces výběrového řízení na nového šéfa organizace; tvrdí, že se do něj přihlásil současný ředitel divadla a manažer sloučení obou institucí David Gerneš, proti kterému se vymezují. „Jediným řešením je podle nás zastavení všech probíhajících destruktivních procesů a hledání cesty, jak celou situaci narovnat,“ uvedl mluvčí odborářů Látal. Podle Vojtěcha Pospíšila z Odborového klubu autonomní filharmonie stávková pohotovost nemá vliv na program filharmonie. Pokud nebudou zastaveny všechny stávající procesy, přistoupí odboráři k dalšímu kroku, který ale neupřesnili.
Radnice vypsala výběrové řízení na ředitele nové příspěvkové organizace v létě, příjem přihlášek byl ukončen 20. září. Přihlášené uchazeče posoudí komise složená z odborníků, zástupců koalice a opozice i divadelních odborových organizací. Město už chystá organizační strukturu nové organizace. Tichák řekl, že výběrové řízení na ředitele je v polovině. Komise na prvním zasedání otevřela obálky a na druhém setkání povede pohovory s kandidáty. Tichák upozornil, že výběrové řízení bylo vypsáno v červnu a odboráři filharmonie své výhrady zveřejnili až nyní. „Takže to vnímám spíš jako nějaký pokus o politický tlak na členy komise předtím, než budou vybírat ředitele,“ řekl Tichák.
Výběrová komise se znovu sejde příští týden. Odboráři z filharmonie byli podle Ticháka osloveni, aby do ní vyslali svého zástupce. „Odmítli to, takže o to víc jejich nynější počínání nedává smysl,“ podotkl Tichák. Naopak odborová organizace divadla má v komisi svoji členku, která na průběh výběrového řízení dohlíží.
Radní se rozhodli orchestr a třísouborové divadlo sloučit pod jednu organizaci především z ekonomických důvodů. Rozhodnutí padlo na základě analýzy, která sloučení doporučila. Podle Ticháka sloučení přinese příští rok úsporu 11 milionů korun, zároveň budou o osm milionů korun posíleny investice v divadle a filharmonii.