Hudebníci v sobotu 25. června obsadí ulice centra města. Do Olomouce se tak po roce vrací pouliční festival Olomouc (o)žije. Před kavárnami, bary a vinárnami tak nabídnou kolemjdoucím různé žánry hudby a oživí tak město.
Nevšední hudební festival se konal loni poprvé a do centra Olomouce přilákal několik tisíc návštěvníků. Stejně jako v předchozím roce budou hrát muzikanti zadarmo, lidé jim za vystoupení budou moci přispět dobrovolným vstupným.
Pro zájemce jsou připraveny tzv. Happy points. Těmito místy jsou podniky, které lákají na odměnu ve formě poukázky, pokud si lidé přijdou zazpívat. Vyhrát tak mohou zájemci poukázky na hranolky, zmrzlinu, či prosecco.
Pouliční festival v 17:00 zahájí na balkónu kapucínského kostela na Dolním náměstí bubeníci z Jumping Drums, od 18:00 do 22:00 budou znít z Horního i Dolního náměstí, ale i z náměstí Republiky, Žerotínova náměstí, z Riegrovy, Ostružnické, Ztracené ulice či Mahlerovy ulice housle, kytary, basy, saxofóny, flétny, harfa a především hlasy nejen olomouckých muzikantů.
V programu je například vystoupení přerovských D.U.Bmusic, violoncellové skupiny Arrhythmia, smyčcového Desigual Quartetu, hrát bude také Sambal, Dirty Old Dogs, A.M. Úlet, ZUŠ Iši Krejčího, vystoupí pěvecký folklorní soubor Bobule, zpěvák Martin Šafařík, Lukáš Mareček, Saliha Hadžiabdić, zpěvačka a buskerka Terez Wrau, se saxofonem rozezní centrum KJ SAX a desítky dalších muzikantů. Seznam účinkujících zveřejňují pořadatelé na sociální síti. „Pokud by ještě kdokoliv měl chuť a zájem, může kontaktovat organizátory, Olomouc je velká,“ doplnil pořadatel Štěpán Havran.
První ročník pouličního festivalu Olomouc (o)žije byl loni ovlivněn i pandemií – po řadě restrikcí se totiž mohli hudebníci vrátit mezi lidi a zahrát si naživo, cílem bylo v lidech také vzbudit spontánnost a radost. Spojení s obecenstvem v těsném živém kontaktu je hlavním smyslem i letošního ročníku. „Koncept vychází z toho, že i nás samotné bavilo podobné pouliční festivaly navštěvovat a proto jsme chtěli podobnou akci uskutečnit i tady. Lidé si mohou užít město, které hraje, tančí, je živé,“ dodal Štěpán Havran. Přidat se mohou spontánně i návštěvníci, kteří hrají na hudební nástroj.