Výstavu s názvem Legenda české secese v Olomouci otevírá v pátek 3. září Vlastivědné muzeum v Olomouci. Výstava mapující tvorbu malíře, ilustrátora, grafika a především jedné z největších postav secese Alfonse Muchy budou moci návštěvníci navštívit až do 5. prosince. K vidění je na výstavě více než pět desítek grafik, které představují autorovu ucelenou tvorbu.
Alfons Mucha byl český secesní malíř, ilustrátor a grafik žijící v Paříži, kde se proslavil díky spolupráci se Sarah Bernhardt. Vytvořil pro ni řadu divadelních plakátů, které se staly ikonickými díly secese. Mucha se stává tváří Art Nouveau a jeho jméno je neodmyslitelně spjato s tímto uměleckým směrem.
„Mucha je pojem nejen v České republice. Možnost spatřit část jeho díla právě u nás ve Vlastivědném muzeu v Olomouci si určitě nenechte ujít. Jsem velmi rád, že můžeme Olomoučanům představit další osobnost světové výtvarné scény Alfonse Muchu,“ uvedl ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.
Muchovy nejznámější díla vznikají v Paříži, avšak jeho láska k vlasti se projevuje v jeho práci a kulminuje po návratu do Československa. Tam vzniká mnoho knih a plakátů a především série velkoformátových pláten Slovanská Epopej, na které pracoval téměř osmnáct let.
Na výstavě Alfons Mucha obsahující více než pět desítek grafik a představující autorovu ucelenou tvorbu budou mít návštěvníci možnost vidět známé ukázky jeho práce pro Sarah Bernhardt – plakáty k divadelním hrám Médea a Lorenzzacio, dále ikonická plátna na téma přírody a ročních cyklů nebo sérii grafik Document Decoratifs. Výstava je komplexním průřezem nejen Muchovy tvorby ale současně i vývojem secese, stylem, který Alfons Mucha ve velké míře definoval.