Pěvecké i herecké aktivity, ale i výrobu kulis či kostýmů nabídnou o prázdninách dětem na Zakarpatské Ukrajině olomoučtí divadelní lektoři, kteří se společně s kolegy z královéhradeckého divadla Drak zapojí do projektu Divadlo hrou s Koločavou. Projekt organizace Přes hranice EU cílí na podporu integrace dětí, které se s rodinami přestěhovaly do Zakarpatské Koločavy z válkou postižených oblastí na Ukrajině, sdělila mluvčí Moravského divadla Pavlína Dočkalová.
„Jsem rád, že se můžeme zapojit do projektu, který nám dává velký smysl. Hra na divadlo je přirozený a tvůrčí nástroj pro navázání spolupráce a sounáležitosti. Přál bych si, aby akce získala takovou podporu, abychom na podzim přivítali děti z Koločavy v Česku a společným představením potěšili ukrajinské děti žijící u nás,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.
Podle olomoucké divadelní lektorky Evy Krupařové, která s organizací Přes hranice EU spolupracuje jako dobrovolnice už několik let, situace dětí na místě zohledněná válkou vyžaduje naprosto speciální přístup. „Proto bude celý program koncipován jako hra v té nejryzejší podobě. Přejeme si děti zapojit do nejrůznějších úloh, nejen hereckých nebo pěveckých, bez tlaku na výkon. Samy si budou moci vybrat, na jakých z nich se chtějí podílet, dle svých možností, přání, možná i aktuálního stavu,“ uvedla Krupařová.
Podle herečky Jany Posníkové budou lektorky volně vycházet z představení Miniopery Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka, které má Moravské divadlo od minulého roku v repertoáru a ve kterém účinkují vedle dospělých i děti. „Jedná se o tři pohádky, což umožňuje pružně reagovat na počet dětí, které budou mít zájem se zapojit. Miniopery pro tento projekt přeložíme do ukrajinštiny,“ doplnila členka činohry Moravského divadla.
Organizace Přes hranice EU organizuje projekty pro rozvojovou a humanitární pomoc. Jedním z regionů, kde působí, je Zakarpatská Ukrajina. S pomocí organizací Člověka v tísni a Člověka v ohrožení zrekonstruovala v této oblasti 24 objektů, které poskytnou zázemí více než 1000 osobám, jež ze svých domovů vyhnala válka. „V Koločavě jsme takto opravili čtyři objekty, kam se mohly tyto rodiny z provizorních ubytování přestěhovat a osamostatnit se. Jedná se asi o 40 dětí. Díky dlouholetému působení naší organizace v této oblasti máme s tamními úřady, školami a obyvateli navázané přátelské vztahy. Projekt, jehož cílem je propojit děti s místními vrstevníky a pomoci jim zvyknout si na nové prostředí a kolektiv, rádi přijali,“ uvedl předseda organizace Radim Kupec.
Nezisková organizace Přes hranice EU nečerpá peníze z žádných veřejných a státních dotací, prostředky pro svou činnost i provoz získává od individuálních dárců a firem. Projekt Divadlo hrou s Koločavou mohou lidé podpořit na transparentním účtu. Více informací je na stránkách organizace.